BIST 1.349
DOLAR 8,57
EURO 10,13
ALTIN 495,96
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Facebook hesabı 1 dakikada kırıldı

Açık sayesinde e-posta ile Facebook hesabı 1 dakikada ele geçirilebiliyor.

Abone ol

Facebook'a Hotmail adresi üzerinden giriyorsanız, bir dakikada şifrenizi kaybedebilirsiniz. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde yaşayan yazılımcı Serkan Gencel ile güvenlik uzmanları Vahap Eren ve Özgür Şahin Facebook’ta “açık” yakaladıklarını öne sürdü.

Radikal gazetesinde yer alan habere göre; bir algoritma keşfeden gençler, Microsoft tabanlı e-posta adresinden yola çıkarak Facebook hesaplarına girebiliyor.

Facebook’taki bu açık sayesinde istenilen kişinin şifresini değiştirebiliyor. Yeni şifre ile giriş yapıyor ve o kişinin hesabını tıpkı kendi hesabıymış gibi yönetiyor. Bu yolla mesaj gönderebiliyor, mesajları okuyabilir, kişi ekleyip duvara yazabiliyor. Ya da özel fotoğrafları görebiliyor.

Radikal gazetesinde yer alan bu ilginç haber Facebook kullanıcılarını yakından ilgilendiriyor. İşte herkesi şaşırtan o haberin ayrıntıları:

ŞAKA YAPIYOR SANDIM

Telefondaki yazılımcı arkadaşım Serkan Gencel, “Enis, …..@hotmail.com adresi sana ait değil mi?” diye sordu. “Evet” dedim. “Facebook’ta da sanırım aynı hotmail adresi ile kullanıcı olarak kayıtlısın doğru mu?” diye sordu bu kez. Ona da yanıtım “evet” oldu. Arkadaşım, bu kez “İyi o zaman yeni Facebook şifren hayırlı olsun” diye güldü. İlk anda şaka yapıyor sandım. Ancak şaka olmadığını eski şifremle Facebook sayfama giremeyince öğrendim.

FACEBOOK ALGORİTMASININ BASİTLİĞİ

Tekirdağ Çorlu’da yaşayan arkadaşım Serkan Gencel, bir e-ticaret firmasının sahibi ve yazılımcı. Bir hafta kadar önce güvenlik uzmanı arkadaşı Vahap Eren’le sohbet ederken “Facebook’ta bir güvenlik açığı keşfettim” diyor. Facebook algoritmasının basitliğinden yola çıkan iki arkadaş, kısa sürede potansiyel birkaç açık olabileceğinde hemfikir oluyor. Vahap Eren bu görüşmenin ardından, kendisi gibi güvenlik uzmanı olan Özgür Şahin ile detaylı bir çalışma yapıyor ve bu açığı buluyorlar. Yapılan tüm denemelerde de istisnasız olarak bu açığın tüm hesaplarda uygulanabildiğini görüyorlar.

NEDENİ BASİT ALGORİTMA

Serkan Gencel, “Facebook’ta yer alan bu algoritmanın basitliğinden dolayı kullanıcı şifreleri değiştirilmekte ve yeni şifre ile oturum açılabilmektedir” diyor. Gencel’in burada dikkat çektiği tek nokta var. Facebook’a kayıtlı olduğunuz hesabın Microsoft bazlı bir e-posta yani Hotmail, windowslive, msn.com benzeri üzerinden sürüyor olması. Yani eğer bir Hotmail kullanıcısı iseniz, Gencel’in ifadesiyle 1 dakika içinde sizin Facebook sayfanıza girilip istenilen düzenlemeler yapılabiliyor. Kâşiflerden Vahap Eren bu algoritma keşfi ve bunun nasıl yapılabildiği konusunda bilgi vermeyi kabul etmiyor. Ancak “Bu algoritmayı bizim gibi keşfeden başka biri biraz da kötü niyetle istediği her şeyi yapabilir” diyor. Yani Serkan Gencel ve arkadaşları, buldukları algoritma sayesinde sizin Microsoft tabanlı e-posta adresinizden yola çıkarak Facebook hesabınıza girebiliyor, bu açık sayesinde istenilen kişinin şifresini değiştirebiliyor. Yeni şifre ile giriş yapıyor ve o kişinin hesabını tıpkı kendi hesabıymış gibi yönetiyor. Bu yolla mesaj gönderebiliyor, mesajları okuyabilir, kişi ekleyip duvara yazabiliyor. Ya da özel fotoğrafları görebiliyor.

ŞAHİT OLDUK

Hemen belirtelim Radikal’de bir kişinin Facebook sayfasındaki profil fotoğrafının, Serkan Gencel tarafından şifre ele geçirmeyle birlikte bir dakika içinde değiştirildiğine gözlerimizle tanık olduk. Gencel bu açığı fark ettikleri anda Facebook’a bildirdiklerini de söylüyor. Ancak “Düzeltmeleri ne kadar zaman alır bilmiyoruz” diyor ve bu yüzden gazeteci olarak beni aradığını ifade ediyor. Özgür Şahin ise sorun çözülene kadar giriş e-posta adresinizde gmail, yahoo gibi servisleri tercih edebileceğinizi belirtiyor. Facebook’un dünyada 500 milyon kullanıcısı olan dev bir sosyal ağ ve Türkiye 22 milyon kullanıcıyla en çok üyenin olduğu dördüncü ülke.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da şafak operasyonu
İstanbul'da şafak operasyonu
Türk bankaları devleri böyle solladı
Türk bankaları devleri böyle solladı
AK Parti büyükşehir adaylarını belirledi
AK Parti büyükşehir adaylarını belirledi
Atletico Madrid rotayı Fenere çevirdi
Atletico Madrid rotayı Fenere çevirdi
Karabulut'tan Garipoğlu ailesine tehdit
Karabulut'tan Garipoğlu ailesine tehdit
Sarkozy politika yazarını tehdit etti
Sarkozy politika yazarını tehdit etti
İşsizlere Silivri'de gardiyan kadrosu!
İşsizlere Silivri'de gardiyan kadrosu!
12 Eylül komutanı mahkemeyi bekliyor
12 Eylül komutanı mahkemeyi bekliyor
New York'ta seri katil dehşeti
New York'ta seri katil dehşeti
Rio'daki saldırgan mektup bıraktı
Rio'daki saldırgan mektup bıraktı