HABER /  GÜNCEL

F-35 uçakları hangi ülkeler ortak Türkiye kaç tane alacak?

SURİYE'de İran hedeflerine karşı kullanılan İsrail tarafından F-35 uçakları kullanıldı. Türkiye üretici ortağı olduğu F-35'ten daha bir tane bile alamamışken İsrail kullanmaya başladı bile. Peki F-35 uçaklarının ortakları kimlerdir hangi ülke ne kadar sipariş verdi, Türkiye ne zaman teslim alacak?

Suriye'ye saldırılarını İran hedeflerini vurarak yeni bir düzeye çıkaran İsrail'den, Türkiye dahil 9 ülkenin geliştirdiği Müşterek Taarruz Uçağı programı kapsamında üretilen F-35'le ilgili tarihi bir açıklama geldi. İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı, F-35'leri operasyonel saldırıda kullanan ilk ülke olduklarını duyurdu. F-35, hayalet uçak olduğundan, Suriye, İran içinde fark edilmeden uçabilir.

Peki F-35 uçaklarının ortakları kimlerdir hangi ülke ne kadar sipariş verdi, Türkiye ne zaman teslim alacak?

SİPARİŞ VERENLER : Bugüne dek F-35 siparişi veren ülkeler ABD, İsrail, Türkiye, İngiltere, Avustralya, Norveç, Danimarka, Hollanda, İtalya, Japonya ve Güney Kore.

FİNANSE EDENLER : F-35, 1993'te kurulan Müşterek Taarruz Uçağı programı kapsamında üretiliyor. Bu programı ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya, İtalya, Hollanda, Norveç, Danimarka ve Türkiye ortak şekilde finanse ediyor.

İSRAİL'E 9 ADET TESLİM EDİLDİ : İsrail, ABD'den sonra F-35 siparişleri karşılanan ilk ülkeydi. Sipariş ettiği 50 uçaktan ilk 2'sini Aralık 2016'da teslim alan İsrail'e bugüne dek 9 F-35 teslim edildi.

TÜRKİYE DAHA HİÇ ALAMADI : 14 F-35 sipariş eden ve toplamda bu uçaklardan 100 adet almayı planlayan Türkiye, Ankara-Washington ilişkilerindeki krizin tavan yapmasının ardından, Amerikan silah ambargasosuyla ve bu kapsamda F-35'lerin teslimatının durdurulmasıyla tehdit ediliyor. Ankara'nın Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alımı anlaşması yapması da ambargo olasılığına gerekçe gösteriliyor.

İLK TESLİM 21 HAZİRAN'DA : Nisan ayının sonunda F-35’lerin Türkiye’ye teslimatını engellemek için ABD Kongresi’ne yasa tasarısı sunulmuştu. Ankara'nın tepkileri üzerine ilk F-35 savaş uçaklarının 21 Haziran'da törenle Türkiye'ye teslim edileceği haberi geldi. Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmesi planlanan ilk F-35'ler de deneme uçuşlarını gerçekleştirdi.

TÜRKİYE 'PAHALI' DİYE DAHİL OLDU : ABD Başkanı Donald Trump da dahil olmak üzere F-35 programı fiyatlarının çok pahalı olması nedeniyle eleştiriliyordu. Bunun üzerine 2017 yazında Türkiye'nin aralarında bulunduğu 11 ülke 37 milyar dolar değerinde en az 440 F-35 alımı anlaşması yaparak uçak başına düşen fiyatın önemli ölçüde düşmesini sağladı.

Türkiye'ye yıllardır verilmedi! Meğer İsrail...

ÖNCEKİ HABERLER
Cünüpken oruç tutulur mu-uykuda cünüp olunca oruç bozulur mu?
Bahçeli 'geçmiş olsun'a heyet gönderdi Çakıcı teşekkür etti
Ramazan'da hurmanın kerameti meğer bundanmış!
Ufak Tefek Cinayetler 31.yeni bölüm fragmanı yayınlandı Serhan Merve'ye her şeyi itiraf etti
İl içi ataması 2018 öğretmen yer değiştirme illere göre boş kontenjanlar
28 Ekim 2019 yarım gün tatil mi liselere okul var mı?
Yorumlar 2 yorum