BIST 1.520
DOLAR 9,57
EURO 11,12
ALTIN 555,27
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

En yaşlı ve en genç aday CHP'nin Antalya listesinde

CHP'nin Antalya'dan milletvekili aday listesinde, 1'inci sırada Deniz Baykal (80), 16'ncı sırada ise Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül'ün oğlu İsmail Hakkı Gül (18) yer aldı.

Abone ol

CHP'nin Antalya milletvekili aday listesinde ise en yaşlı ve en genç iki aday buluştu. CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, 1'inci sırada yer alırken, Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül'ün oğlu İsmail Hakkı Gül ise 16'ncı sırada yer aldı.

Partiler, 24 Haziran genel seçimi için milletvekili aday listelerini dün Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim etti. 550 milletvekili sayısının 600'e çıkmasıyla birlikte Antalya'nın vekil sayısı da 14'ten 16'ya yükseldi.

MECLİS'E 45 YIL ÖNCE GİRDİ
1938 yılında dünyaya gelen Deniz Baykal, ilk olarak 1973 yılında Meclis'e girdi. Baykal, 1974'te Bülent Ecevit başbakanlığında kurulan CHP- MSP koalisyon hükümetinde Maliye Bakanlığı, 1978'de kurulan 3'üncü Ecevit hükümetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 30 Ekim 1995 tarihinde kurulan DYP- CHP koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini üstlendi. Baykal, 18 Nisan 1999 seçimlerinde CHP, yüzde 10'luk seçim barajını aşamayınca ilk kez parlamento dışında kaldı. 30 Eylül 2000 tarihinde 3'üncü kez CHP Genel Başkanlığı'na seçilen Baykal, 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde yeniden TBMM'ye girdi. 'Kaset komplosu' sonrası 10 Mayıs 2010 tarihinde CHP Genel Başkanlığı görevinden istifa eden Baykal, 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan erken seçimlerde CHP'den yeniden Antalya milletvekili seçildi. 16 Ekim 2017'de geçirdiği ağır gribal enfeksiyon nedeniyle rahatsızlanan Deniz Baykal'ın tedavisine halen Ankara'da devam ediliyor.

EN GENÇ ADAY, CHP'Lİ BAŞKANIN OĞLU
CHP listesinin son sırasında yer alan milletvekili adayı İsmail Hakkı Gül, babası gibi siyasetin en gençlerinden oldu. 1994 seçimlerinde 31 yaşındayken, CHP'den Kemer Belediye Başkanlığı'na seçilen Mustafa Gül'ün oğlu İsmail Hakkı Gül, dün YSK'ya teslim edilen listede CHP Antalya'nın 16'ncı sıra adayı gösterildi. Ülkedeki genç nüfusun yüzde 20'den fazlasının işsiz, 2 milyon çocuğun ise işçi olduğunu belirterek, milletvekili aday adayı olduğunu belirten İsmail Hakkı Gül, "Birçok kesim tarafından 'Önemsiyoruz' denilerek, aslında önemsenmeyen gençliğimizin sesi olup, problemlerinin de temsilcisi olmak için aday adayı oldum" dedi. İsmail Hakkı Gül, adaylığıyla ilgili şunları söyledi:

"Benim için çok gurur verici. Antalya'mızı ve Kemer'i temsil etmenin gururunu yaşıyorum. Siyasetçi bir aileden gelmemden dolayı yaşıma göre daha tecrübeliyim. Buradaki amacım, gençleri siyasete yaklaştırabilmek. Siyasete daha sıcak bakabilmeleri için bu yola çıktım. Onların temsilcisi olmak, istediklerini yerine getirmek için Meclis'e girmeyi hedefledim."

'AMACIMIZ, OĞLUMUZUN MİLLETVEKİLİ OLMASI DEĞİL'
Belediye Başkanı Mustafa Gül ise oğlunun listede yer almasını, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla kutladı. Oğlunun aday gösterilmesini değerlendiren Gül, şöyle konuştu:

"Tabi biz çok genç yaşta başladık, 12- 13 yaşındayken, siyasetin içerisinde kendimizi bulduk; ama şimdi gençlere bakıldıktan sonra işte televizyona bakıyoruz orada gençlere, Cumhurbaşkanı'nın ve Başbakan'ın isimlerini bilmiyorlar, genel başkanın ismini soruyorlar, bilmiyorlar. Bu nedenle gençleri siyasetin içine çekmek lazım. Bence zaten bunun 18 yaşa düşürülmesinin sebebi de gençlerin siyasete adım atmalarını sağlamak. Tabi İsmail'in bir şansı daha var. Siyaset yapan bir ailenin içinde. Baba 12- 13 yaşında siyasete başlamış, 1986'da beldeyi, 1991'de ilçe başkanlıkları ardından 1994'te belediye başkanı olmuş ve 3 dönemdir belediye başkanlığı yapan, annesi 2 dönem milletvekilliği adayı olmuş. Onun için siyasetin içinden gelen bir ailenin evladı olarak biz onun önünü açtık. Bizim bütün hedefimiz, oğlumuzun milletvekili olması değil; gençlerin önünü açabilmek. Gençlerin artık siyasete heyecanla bakabilmesini sağlamak. Hem partimizin hem bizim hem de Kemerlilerin gençlere nasıl bir önem verdiğini ortaya çıkarmak için bir mücadeleydi. Onunla gurur duyuyoruz. İyi bir noktaya geldi. İnşallah bu onun için bir başlangıçtır. Gelecekte de onun için iyi bir CV olacaktır. Şimdiden kendisine başarılar diliyorum." 

İSMAİL HAKKI GÜL KİMDİR?
Antalya'nın Kemer ilçesinde, ​31 Temmuz 1999 tarihinde, doğan İsmail Hakkı Gül, ilk, orta ve lise eğitimini Antalya'da tamamladı. Sporun çeşitli dallarında başarılar elde eden Gül, şu anda Ankara Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü hazırlık sınıfı öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor. Küçük yaştan itibaren siyasetin içinde bulunan İsmail Hakkı Gül, iyi derecede İngilizce biliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
CHP'li aday sıralamayı beğenmedi istifa etti
CHP'li aday sıralamayı beğenmedi istifa etti
Öğretmen görevlendirme başvurusu MEBBİS giriş ekranı 2018
Öğretmen görevlendirme başvurusu MEBBİS giriş ekranı 2018
E-okul sınav sonuçları 2. dönem sınav sonucu öğrenme-2018
E-okul sınav sonuçları 2. dönem sınav sonucu öğrenme-2018
Ahmet Hakan'a burç tepkisi! Perinçek galaksinin dışında
Ahmet Hakan'a burç tepkisi! Perinçek galaksinin dışında
Sofuoğlu: Başvurum yoktu Erdoğan aradı...
Sofuoğlu: Başvurum yoktu Erdoğan aradı...
Fitch'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması
Fitch'ten dikkat çeken Türkiye açıklaması
DGS başvurusu için ÖSYM'den son çağrı-DGS başvuru ücreti yatırma
DGS başvurusu için ÖSYM'den son çağrı-DGS başvuru ücreti yatırma
 Filistin İsrail'i Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıdı
Filistin İsrail'i Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşıdı
Adı listeye konmayan Mehmet Şimşek'ten ilk açıklama
Adı listeye konmayan Mehmet Şimşek'ten ilk açıklama
MEBBİS öğretmen girişi ile il içi ataması başvurusu yapma sayfası
MEBBİS öğretmen girişi ile il içi ataması başvurusu yapma sayfası