BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Evlilik programı yarışmacısı Yeliz Kılıç'ın öldüresiye dövüldüğü davada karar

Sosyal medyada yayınlanan popüler bir evlilik programında yarışmacı olan Yeliz Kılıç ve ablası Elif Kılıç’ın Kağıthane’de kaldırımda yürüdükleri esnada öldüresiye darp edildiği olayla ilgili görülen dava karara bağlandı. Kız kardeşleri darp eden sanık, sadece 7 bin 200 lira adli para cezasına çarptırıldı. Karara tepki gösteren Avukat İsmailcan Civaş, davanın müvekkilinde sabit iz olmasına rağmen eksik incelemeyle karara bağlandığını belirtti.

Abone ol

Kağıthane Merkez Mahallesi’nde 16 Ekim 2022'de kaldırımda yürüyen kız kardeşler Elif Kılıç (29) ile Yeliz Kılıç'ı (22) otomobilinden inerek darp ettiği iddia edilen sanıkFıratSoylu(26)’nun yargılandığı dava karara bağlandı. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada taraf avukatları hazır bulundu.

Dehşeti yaşatan sanığa 7 bin 200 lira adli para cezası

Duruşmada müştekiler avukatı şikayetlerinin devam ettiğini söylerken sanık avukatı ise müvekkilinin meşru müdafaa hükümleri uygulanmak suretiyle beraatına karar verilmesini talep etti. Kararını açıklayan mahkeme, sanık Fırat Soylu'yu müşteki Elif Kılıç ile Yeliz Kılıç'ı “basit yaralama” suçundan toplamda 7 bin 200 lira adli para cezasına çarptırdı.

“Kadına şiddet vakalarının en çarpıcı örneği”

Karar sonrası açıklamalarda bulunan Kılıç kardeşlerin avukatı İsmailcan Civaş, “Öncelikle malumunuz kamuoyuna maalesef son günlerde damgasını vurmuş olan, kadına karşı şiddet vakalarının en çarpıcı örneklerinden birisiyle karşılaştık. Gelinen bu aşamada ilk derece mahkemesi Türk Ceza Kanunu’nun 86. Maddesi 2’nci fıkrası uyarınca sanık hakkında en alt sınırdan cezaya hükmetmiş olup söz konusu şahsı yalnızca adli para cezasına çarptırmıştır” dedi.

“Sabit iz olmasına rağmen eksik incelemeyle karara bağlandı”

Avukat Civaş, “Tüm kamuoyunun malumu olan iş bu dava dosyasında müvekkillerimiz sokak ortasında önce sözlü tacize uğramış olup akabinde sanık tarafından gayet soğukkanlı biçimde dakikalarca darp edilmiştir. İş bu darp eylemleri sonucunda müvekkilim Yeliz Sarıgül Kılıç’ın olay esnasında yüzüne almış olduğu sert darbelerden dolayı dudak bölgesinde sabit bir iz meydana gelmiş olmasına rağmen ilk derece mahkemesince bu husus tam olarak aydınlatılmadan eksik incelemeyle karara çıkarılmıştır” ifadelerini kullandı.

“Sanık lehine verilen ifadeler birbiriyle çelişmektedir”

Civaş, “Dosyada yer alan tüm deliller birlikte değerlendirildiğinde soruşturma aşamasının başından sonuna kadar hem sanığın vermiş olduğu ifadeler hem de tanıkların sanık lehine verdiği ifadelerin tamamı birbiriyle çelişmektedir. İlk derece mahkemesince adli para cezasıyla cezalandırma kararını yerinde görmüyorum” şeklinde konuştu.

“Adli para cezasına çarptırılması kararı yerinde değildir”

“Müvekkillerimden Yeliz Sarıgül Kılıç, sosyal medyada popüler olan bir evlilik programında yarışmacı olarak boy göstermektedir” diyen Avukat İsmailcan Civaş, “Söz konusu olaydan dolayı yüzünde sabit bir iz meydana geldiği için bu mağduriyeti arşa tırmanmıştır. Olaydan uzun bir süre sonra müvekkillerimden Elif Kılıç’ın çenesinde bir kırılma meydana gelmiştir. Sonrasında hastaneye gittiğinde yüzüne karşı daha önce aldığı darbeden dolayı çene kırığının meydana geldiği söylenmiştir. Her iki müvekkilimin de bu şekilde mağdur edilmiş olmasına rağmen sanık şahsın yalnızca adli para cezasına çarptırılması kararı yerinde değildir” diye konuştu.