BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Evden çıkarılan kiracı daireyi ateşe verdi! Yanan dairede patlama oldu

İSTANBUL Avcılar’da ev sahibi ile tartışan kiracı, evi boşalttıktan sonra daireyi yaktı. Kısa sürede alevlere teslim olan dairede patlama meydana geldi. Patlamanın etkisiyle bina duvarları yıkılırken dairenin boş olması facianın önüne geçti. 7 yıldır aynı evde 700 lira kira ile oturan kiracının, kiranın 1500 TL'ye yükseltilmesine karşı çıktığı için kavga başladığı iddia edildi.

Abone ol

Avcılar’da  Tahtakale Mahallesi, Doruk Sokak üzerinde saat 05.00 sıralarında meydana gelen olay iddiaya göre, 3 katlı binanın giriş katında oturan kiracı ile üst katında oturan ev sahibi arasındaki tartışma sonrası yaşandı. 7 yıldır, 700 lira kira bedeliyle aynı evde oturan kişi, kiranın bin 500 lira yapılmasına karşı çıktı. Ev sahibi kiracıdan evini boşaltmasını isterken kiracı boşaltmamakta ısrar etti. Tartışma sürerken kiracı, ev sahibini tehdit etti.

Evden çıkarken ateşe verdi

Daha sonra evi boşaltan kiracı evden çıktığı esnada evi yaktı. Kısa sürede büyüyen alevlere teslim olan binada patlama meydana geldi. Patlamanın etkisiyle binanın duvarları yıkılırken alevler üst katlara sıçradı.
İhbar üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye, sağlık ve polis ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri yangına müdahale ederken polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi aldı.

Patlama mahalleyi ayağa kaldırdı

Patlamanın etkisiyle üst katlarda ve yan binalarda oturan vatandaşlar korku ve panik dolu anlar geçirdi. Üst katlarda oturan aileler ve çocuklar itfaiye ekipleri ve vatandaşlar tarafından binadan tahliye edildi.
Yangın itfaiye ekiplerinin yaklaşık 1 saatlik çalışması sonucunda güçlükle söndürüldü. Patlama etkisiyle duvarları yıkılan bina kullanılamaz hale gelirken etrafa moloz yığınları saçıldı. Yaşanan olayda can kaybı ve yaralanma olmadı. Polis ekipleri olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Binada yaşanan patlamanın nedenini öğrenmek için ekipler çalışma başlattı.

Tartışırken evi yakacağım, yıkacağım demiş

Kiracının ev sahibiyle tartıştıktan sonra ev sahibini tehdit ettiğini ve evi yaktığını iddia eden mahalle sakinlerinden Ali Örünç, “Tartışma olmuş kira konusunda, böyle bir mevzu olmuş. Onlar da alırdık, almazdık mevzusu yapmışlar. Ama demiş, ben yapacağımı biliyorum, demiş. Evi yakacağım, yıkacağım, demiş. Ben ev sahibine ‘Yakamaz’ dedim. Ama adam gerçekten de evi yakmış. Valizini aldığını gördük. Çocuklarını alıp gitti. Adam burada beklemiş, binayı da dediği gibi yakıp gitmiş.” şeklinde konuştu.

Ev sahibi kavganın nedenini açıkladı

Şahsın 7 yıllık kiracısı olduğunu anlatan ev sahibi Mehmet Yılmaz, “Kiracıydı alt katımda oturuyordu, 7 yıldır, 700 liradan oturuyordu. Dedim bunun bin 500 lira yapsak olmaz mı? Zam geldi dedim. O ara bu dedi ki ben bu evi yakarım, iyi yakarsan ben de karakola gider söylerim dedim. Karakola gittim dilekçe verdim."

Gece yarısı taksiye binip kaçtı

"Gece 04.00’da namaza kalktım, baktım evden, alt kattan sesler geliyor. Namazdan çıkar çıkmaz, baktım alt kattan duman, alev yükseliyor. Çıktım baktım evi benzin döküp yakmış. Bomba gibi kapıları patlatmış. Benzin dökmüş, içerde alevler yanıp dışarı çıkamayınca patlatmış. 6-7 kişi oturuyorduk, haliyle korktuk. En sonunda peşinden koştum, hanımı da yanındaydı taksisine binip çekti, gitti. Çocukları vardı daha önce götürmüş” diye konuştu.
Avukatıyla karakola giden ev sahibi Mehmet Yılmaz, kiracısı Osman Eravcı’ den şikayetçi oldu.

Üst katta çocukları indirdik, çok korkmuşlardı

Olayda kimsenin yaralanmadığını söyleyen Örünç, “Çoluğunu çocuğunu alıp gitmiş. Ama olan buradaki komşularımıza oldu. Üst katta çocukları indirdik, çok korkmuşlardı. Biz de korktuk, ne olduğunu anlamadık. Yaralı yok, indirdik çocukları. Maddi zarar oldu. O da düzelir” dedi.