BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  GÜNCEL

Eski paketler ne zaman kaldırılacak? Sigara satışında 'tek paket' dönemi bugün başladı

Tütün mamullerinde standart paket uygulaması bugün başladı. Eski paketlerin satışı ise 5 Ocak 2020 tarihine kadar devam edecek.

Abone ol

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca yapılan düzenlemeyle "Tütün mamullerinde düz ve standart paket" uygulamasına 5 Aralık'ta geçiliyor. Bugünden itibaren artık eski paketlerle tütün mamulleri üretilmeyecek. Bir aylık süreçte, yani 5 Ocak’a kadar yeni paketlerle üretim yapılacağı gibi mevcut paketlerin piyasadaki satışı devam edecek. 5 Ocak 2020 itibari ile ise sadece yeni standart paketlerin satışı yapılabilecek ve piyasada eski tip paket bulunmayacak.

Standart paket uygulaması

Düz ve standart paket uygulaması ile paketlerin çeşitli renklerinden ve grafik tasarımlarından kaynaklanan çekiciliğinin ve yanıltıcı özelliğinin ortadan kaldırılması, sağlık uyarıları mesajlarının caydırıcı etkisinin artırılması hedefleniyor. Yeni düzenleme ile tütün mamulleri paketlerin rengi, "Pantone 448 C Mat" bitişli tek renk olarak belirlendi. Marka, ayırt edici ibare ve diğer zorunlu bilgilerin yazım şekli, rengi, konumu standart hale getirildi, markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri kaldırıldı.

Uyarı alanı yüzde 85'e çıkarıldı

-Tek tip ve tek renk olacak paketler üzerindeki birleşik (resimli) sağlık uyarıları alanı yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarıldı, resimli uyarı paketin ön yüzeyi yanı sıra arka yüzeyine de konuldu. 14 yeni birleşik (resimli) sağlık uyarısı belirlendi. Bütün paketlerde yer alacak ibarelerden biri de birleşik (resimli) sağlık uyarıları içerisinde yer alan ‘‘ALO 171 SİGARA BIRAKMA HATTI’’ mesajı olacak.

-Yeni düzenleme ile tütün mamulü çeşidini belirleyen ayırt edici ibare paketlerin ön yüzeyinde yer alacak. Nargilelik tütün mamulü paketlerinin iç ambalajı ile puro ve sigarillo paketlerinin varsa iç ambalajları üzerine marka ve ayırt edici ibare siyah renkle yazılacak. Üretim tarihi ve üretim kodlama bilgileri, siyah zemine beyaz renkte yazılacak.

-Ayrıca yeni paketlerde, yan yüzey alanlarının yüzde 50'sini kaplayan genel uyarı ve bilgi mesajı yer alıyor. Paketlerde, "Sigara içmek öldürür-hemen bırakın" genel uyarısı ile "Tütün dumanı, kansere yol açtığı bilinen 70'ten fazla madde içerir" bilgi mesajı bulunacak.

-Halihazırda mevcut sigara paketlerinin yan yüzeyinin birinde yüzde 10’unu kaplayan zifir, nikotin ve karbon monoksit bırakım değerlerine ilişkin bilgilendirme kaldırıldı, paketler üzerinde bulunan “18 yaşını doldurmayanlara satılamaz” şeklindeki uyarı, “18 yaşını doldurmayanlara satışının cezası hapistir” şeklinde değiştirildi.

14 yeni mesaj ve resim

Paketlerde sigara içen insanlara ilişkin caydırıcı fotoğraflarla birlikte 14 ayrı yeni resimli uyarı mesajı da yer alacak. Resimli uyarılarda yer alan ifadelerden bazıları şöyle:

-Sigara içiyorsanız çocuğunuzun da sigara içme ihtimali iki kat fazladır. Yaşam boyu sigara içenlerde erken ölümlerin yarısı sigara içmekten kaynaklanmaktadır.

-Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur.

-Sigara kullanımı gebelikte erken doğuma yol açarak bu bebeklerdeki ölüm, hastalık ve engellilik riskini artırır.

-Sigara kullanımı her aldığınız nefesi zorlaştıran kronik bronşite neden olmaktadır.

-Sigara en büyük inme nedenidir.

-Sigara dumanında benzen, nitrozamin, formaldehit ve hidrojensiyanit gibi kanser yapıcı maddeler bulunur.

-Sigara içmek ayakta kangrene neden olur.

-Sigara içenler genç yaşta ölür.

Dünyada düz paket uygulaması

Dünyada Fransa, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya gibi ülkelerden sonra Türkiye de düz ve standart paket uygulamasına geçmiş olacak.

Türkiye ile avrupa arasındaki farklar neler?

-Düz ve standart paket uygulamasına Türkiye’de tüm tütün mamulleri kategorilerinde geçiliyorken, Avrupa’da sadece sigara ve sarmalık kıyılmış tütün mamulleri kategorilerinde geçildi.

-Türkiye’de Birleşik Sağlık Uyarılarının kapladığı alan yüzde 85, Avrupa’da ise yüzde 65 oranında uygulanmaktadır.

-Türkiye’de düz paketlerde marka ve ayırt edici ibare (çeşit adı) dış ambalajın sadece bir yüzeyinde bir yerde yazılırken, Avrupa’da ise dış ambalajın üç yüzeyinde bir yerde yazılmaktadır.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Katil zanlısı balerin Ceren Özdemir'i adım adım izlemiş! Ceren katiliyle aynı karede Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
CHP'li Ali Öztunç açıkladı! Telefonlarımızı duvara yazıp tehdit ettiler
Manisa'da sokak köpeği, yaşlı kadının yüzünü parçaladı
OPEC toplantısı öncesi petrol fiyatları 40 dolara düşebilir uyarısı
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı! Öğretmen ve aileler için otizm rehberi
5 Aralık evde bakım maaşı yatan iller hangisi yeni liste
Meral Akşener'in Ali Erbaş iddiası Diyanet bilet sosyal medyadan paylaştı
Gözler bu toplantıda! OPEC toplantısı bugün Viyana'da başlıyor
CHP'li Gürsel Tekin açıklamasını hacizli araç otoparkında yaptı
Başkent'te sahte içki operasyonu! 24 ton etil alkol ele geçirildi
ABD Savunma Bakanı Mark Esper'den çarpıcı Türkiye çıkışı
Yorumlar 1 yorum