BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  GÜNCEL

Eski istihbaratçı amiral diyor ki! Türkiye NATO'dan çıkacak İncirlik de...

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı emekli Tümamiral Soner Polat, İncirlik'in ABD'ye kapatılmasından F35 uçaklara kadar bir çok konuda flaş yorumlar yaptı. Polat'ın dediğine göre Türkiye NATO'dan çıkacak.

Abone ol

Eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı emekli Tümamiral Soner Polat, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun İncirlik üssünün kapatılabileceği açıklaması çok önemli olduğunu söyledi. Aynı zamanda Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Polat,  "Çavuşoğlu'nun açıklaması önemli, çünkü Ankara'dan ilk kez İncirlik üssünü kapatılabileceği yönünde bir açıklama geliyor. ABD, Türkiye'ye F-35 vermeyi reddederse, böyle bir olasılık Türkiye gündeminde ciddi bir mesele haline gelir" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE, BİR GÜN NATO'DAN ÇIKACAK' : Polat'a göre, Ankara'nın giderek NATO'dan uzaklaştığı görülüyor. Zira Türkiye'nin ulusal çıkarları NATO ülkelerinin ulusal çıkarlarından çok farklı ve bir gün mutlaka NATO'dan ayrılacak. Olayların nasıl gelişeceği, ABD'nin ve Avrasya'daki güçlerin tutumuna bağlı.

ABD F35'LERİ VERMEYECEK Mİ?

Polat, ABD'nin Türkiye'ye F-35 uçaklarını satmayı neden istemediği sorusunu da yanıtladı.

-"Türkiye, programın başlamasından beri F-35'in üretim ortaklarından. Bu nedenle Türkiye'yi projenin dışında tutma isteği kesinlikle uluslararası hukuka aykırı. Uluslararası hukukun siyasi amaçlarına uymadığı zaman ABD için hiçbir önemi olmadığına daha önce de şahit olduk.

-"Türkiye'nin Suriye, Irak, Kıbrıs, Akdeniz'in doğusu ve Ege bölgesindeki politikasında ısrarcı olması, PKK ve onun bağıntıları ile olan mücadelesini sürdürmesi halinde ABD son ana kadar F-35 satmayı reddedecektir. Sevkiyatı müzakereler sürecinde araç olarak kullanacaklar" .

'S-400 SATIN ALIMI DEV BİR ADIM'

Polat, Türkiye'nin Rus silahlarını satın almak istemesinin sebebinin de askeri uçak çeşitliliğini arttırmak ve tek bir kaynağa bağımlı kalmamak olduğunu vurguladı. Polat'a göre, Türkiye, Avrasya'ya yöneliyor ve bu yönelimi durdurmak neredeyse imkânsız:

'S-400 satın alma işleminin bu anlamda dev bir adım olduğunu' ve 'Türkiye ile Rusya arasında savaş uçakları konusunda anlaşma olasılığını arttırdığını' vurgulayan Polat "Bu iki ülke, bölgesel jeopolitik dengeyi kendi yararına çevirmeye çalışıyor. Ankara ve Moskova'nın yine de böyle bir işbirliğinde uzun bir yol alması gerekiyor. Zira ABD yanlıları iki ülkede de hâlâ güçlü" dedi.

'RUS SU-57 F35'DEN DAHA İYİ

Polat, F-35 ve Su-57 arasında da şöyle bir kıyaslama sundu: "İki uçağı kıyaslayacak olursak, ikisinin de avantajları var. Ancak fiyat farkına bakarsak, 'Su' serisi uçaklar birçok açıdan daha iyi."

MUHALEFET KAZANIRSA TÜRKİYE BATIYA DÖNECEK

Türkiye'nin ABD'nin F-35 uçakları yerine Rus Su-57 uçaklarını alabileceği iddialarını değerlendiren Polat, şunları ifade etti: "Bu konu 24 Haziran'daki seçimlerle bağlantılı. Muhalefet bu seçimde zafer kazanırsa Batılı ülkelerin talepleri doğrultusunda hareket edecekler. Yani Batı ve NATO yapımı silahlar almaya devam edecekler. ABD'ye, NATO'ya, AB'ye ve daha güçlü başka Batılı kuruluşlara yönelecekler. Batının çıkarları doğrultusunda Rusya, Çin ve komşu ülkelerden uzaklaşacaklar. Bunu seçim öncesi konuşmalarında da açıkladılar." 

Polat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'nin kazanması halinde de Rusya ile yakınlaşma politikasının devam edeceğini vurguladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'ın gençlerle sahuru izleyici rekoru kırdı
AÖF sınav sonuçları kaç gün sonra açıklanacak-ayın kaçında?
OHAL ne zaman kaldırılacak? Bakan Akdağ açıkladı
Dilan Çiçek Deniz fena yakalandı
Sağlık Bakanlığı personel alımı 2018 branş kontenjan dağılımı
İŞKUR evde paketleme işi başvuru formu doldurma ekranı-2020
Yorumlar 23 yorum