BIST 8.487
DOLAR 27,45
EURO 28,89
ALTIN 1.614,08
HABER /  DÜNYA

Esad'a bir kötü haber daha

Suriye'nin başkenti Şam'ın batı kırsalında Esed güçlerine karşı savaşan muhalifler 'El-Haremun Ordusu' adı altında birleşti.

Abone ol

Yeni oluşan El-Haremun Ordusu'ndan yapılan yazılı açıklamada, bünyelerinde Şam'ın batı kırsalındaki Nusra Cephesi, Ahrar'uş Şam, Ömer bin Hattab Tugayı, Şam Şehitleri Tugayı, Usame bin Zeyd Tugayı, Cebel eş-Şeyh Tugayı, Seyyid Mesih Tugayı ve Sünni Süvarileri Tugayı'nın yer aldığı belirtildi.

El-Haremun Ordusu'nun kuruluşundan kısa bir süre sonra Şam'ın güney-batı kesimindeki Et-Telul el-Hamer (Kırmızı Tepeler) bölgesinde kontrolü sağladığı vurgulanan açıklamada, "Bu bölgenin ele geçirilmesiyle, Kuneytra'daki rejim güçleri kuzey ve güney yönlerinden muhalifler tarafından çevrildi" denildi.

Açıklamada, Et-Telul el-Hamer bölgesinin Şam'ın batı kırsalı ile Kuneytra'yı birbirinden ayırdığı kaydedilerek, "El-Haremun Ordusu, Kuneytra taraflarında rejimin elindeki diğer bölgeleri de kontrol altına alabilirse Şam, Kuneytra ve Dera'daki muhalif birliklerin elindeki bölgeler birleşmiş olacak" ifadeleri kullanıldı.