BIST 7.949
DOLAR 28,86
EURO 31,53
ALTIN 1.893,15
HABER /  DÜNYA

ABD'nin hamlesi Rusya'yı rahatsız etti

Kırım ve Ukrayna krizi sonrası ABD'nin Doğu Avrupa ülkelerini silahlandırma girişimi Rusya'yı kızdırdı.

Abone ol

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, NATO'nun Doğu Avrupa’da "stratejik güç dengelerini değiştirmeye yönelik eylemlerinin" Rusya'yı rahatsız ettiğini söyledi. 

Moskova'da basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Peskov, "Devlet Başkanı Putin de dün Rusya'nın kimsenin sınırına yaklaşmadığını, aksine NATO askeri yapısının Rusya sınırına yaklaştığını ve NATO'nun stratejik güç dengelerini değiştirmeye yönelik eylemlerde bulunduğunu söyledi. Bu tabii ki Rusya'yı rahatsız ediyor" dedi. 

Peskov, bu gelişmelerin Rusya'yı kendi güvenliği ve çıkarlarını korumak adına bazı önlemler almak zorunda bıraktığını ifade ederek, bu adımların cevap niteliği taşıyacağını kaydetti. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in "Putin'in nükleer söylem kullandığı" yönündeki açıklamalarını da değerlendiren Peskov, "Putin, stratejik güvenlik alanında Rusya'nın tutumunu oldukça iyi açıklıyor. Nükleer silahların caydırıcı gücünü kimse tartışmaz" diye konuştu. 

Peskov, son dönemde Batı ülkelerinde Soğuk Savaş söylemlerin yeniden gündeme geldiğini belirterek, "Rusya gerilimlerin tarafı olmamıştır. Biz aksine ortaklarımızla yapıcı ve karşılıklı yarara dayanan işbirliği arıyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, ülkenin üst düzey yetkilileri, Rusya’nın Avrupa’daki “saldırganlığını” caydırmak ve nükleer füze denemesinde bulunduğu iddialarına karşı Pentagon’un bazı Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerine aralarında 500 ila 5 bin 500 kilometre menzilli karadan fırlatılan füzeler dahil ağır silahlar ve asker konuşlandırmayı önerdiğini yazmıştı.