BIST 8.335
DOLAR 27,45
EURO 29,04
ALTIN 1.626,85
HABER /  GÜNCEL

Yunanistan Merkez Bankası: Euro'dan çıkış acı olur

Yunanistan Merkez Bankası ilk kez olası bir Euro'dan çıkış senaryosundan bahsetti ve hükümeti uyardı. Ülkede ise birikim sahipleri paralarını bankalardan çekip sanal para olarak bilinen Bitcoin'e yatırıyor.

Abone ol

Yunanistan Merkez Bankası ilk kez ülkenin Euro Bölgesi'nden çıkışına dair bir açıklama yaptı ve Yunanistan ile Avrupa Birliği (AB) arasında bir uzlaşma sağlanamaması halinde yaşanabilecek Euro'dan çıkış sürecinin 'acı verici' olacağı uyarısında bulundu.

Bankanın açıklamasında "Uzlaşma sağlanamaması durumunda acı verici bir yola girilmiş olur. Bu yolda önce Yunanistan borcunu ödeyemez duruma düşer, sonucunda da Euro'dan çıkış gerçekleşir" dendi.

Yunanistan'ın 30 Haziran'a kadar Uluslararası Para Fonu'na (IMF) 1,5 milyar euro ödemesi gerekiyor.

Ancak Atina bu ödemeyi ancak AB ve IMF'nin sağladığı kurtarma paketinin son dilimi olan 7,2 milyar euroyu alabilirse yapabileceğini söylüyor.

AB ve IMF ise yardım paketinin Atina'ya gönderilmesi için sert kemer sıkma önlemlerini şart koşuyor.

Yunanistan Merkez Bankası'nın açıklamasında Ekim 2014-Nisan 2015 tarihleri arasında Yunanistan bankalarından çekilen mevduatın 30 milyar euroya ulaştığı da hatırlatıldı ve anlaşmaya varılamaması halinde para kaçışının devam edebileceği ifade edildi.

Merkez Bankası'na göre kriz aşılamazsa Yunanistan ekonomisi de tekrar derin bir durgunluğa girebilir.

'Yunanlar Bitcoin alıyor'

Yunanistan'ın Euro'dan çıkışı ihtimali giderek daha üst düzey isimler ve kurumlar tarafından dile getirilirken, Yunanistan'daki mevduat sahiplerinin de birikimlerini bankalardan çekip sanal para birimi olarak da bilinen Bitcoin'e yatırdığı ifade ediliyor.

Reutershaber ajansı, Bitcoin'in son 18 haftanın en uzun soluklu değer kazanma dönemine girdiğini ve sadece salı günü yüzde 7 prim yaptığını belirtti.

Reuters'a konuşan Bitcoin alım-satım platformu Vaultoro.com kurucusu Joshua Scigala, Yunanistan'dan giderek artan sayıda alım emri geldiğini belirtiyor.

Scigala, bu durumu Yunan vatandaşların siyasi otoriteye güveninin giderek azalması şeklinde yorumluyor ve "İnsanlar birikimlerini bankalardansa altın ya da Bitcoin gibi şahsi tasarruf yöntemleriyle muhafaza etmeye çalışıyor" diyor.

Bitcoin, arkasında herhangi bir resmi otorite bulunmayan, sadece sanal ortamda var olan bir finansal araç.

6 yıl önce ortaya çıkan Bitcoin bugün ödeme aracı olarak kullanılmasının yanı sıra, çok sayıda yatırım bankasının da portföyüne girmiş durumda.

'Genç Yunanlar ailelerinin evine dönüyor'

Yunanistan'da kemer sıkma politikaları nedeniyle ağırlaşan yaşam koşulları ve iş fırsatlarının azalmasının ise özellikle genç kesimleri etkilediği ifade ediliyor.

Bloomberg habner ajansı, açıklanan son verilerin ailesinin evinde yaşayan genç nüfus oranında ciddi bir artışa işaret ettiğini aktarıyor.

Ülkede 18 - 36 yaş arasındaki nüfusun yüzde 63,5'i ailesiyle birlikte yaşıyor. Bu oran 2004 yılında yüzde 54 seviyesindeydi.

Yunanistan'da 25 yaş altı nüfustaki işsizlik oranı ise yüzde 50'ye varıyor. Ülke genelinde de işsizlik yüzde 26 ile Avrupa'nın en yüksek seviyesinde.