BIST 1.345
DOLAR 8,32
EURO 10,02
ALTIN 477,06
HABER /  DÜNYA

Ermenistan'da Paşinyan protestoları! Hükümet binası basıldı

Ermenistan’da halk, Başbakan Nikol Paşinyan’ın Azerbaycan karşısındaki mağlubiyeti kabul etmesinin ardından protesto gösterilerine başladı hükümet binasını bastı.

Abone ol

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'ın kalbi olarak nitelendirilen Şuşa'yı ele geçirmesinden saatler sonra Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Facebook üzerinden yayınladığı mesajla yenilgiyi kabul etti.

Paşinyan'ın yenilgiyi kabul etmesinin ardından binlerce Ermeni vatandaşı Başbakanlık konutu ve hükümet binasında protesto düzenledi. 

Paşinyan'ın ofisine girdiler
Hükümet binasının camlarına kırarak içeri giren protestocular, Paşinyan ve Ermenistan aleyhine sloganlar attı.Paşinyan ve Ermenistan aleyhine sloganlar atan bazı eylemcilerin kapıyı kırarak Paşinyan'ın ofisine girdi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, gece yaşanan eylemler esnasında bilgisayar, saat, parfüm ve ehliyetinin çalındığını söyledi.

Sarkisyan: imzalanan anlaşmayı basından öğrendim
Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Dağlık Karabağ'daki savaşı sona erdirmek imzalanan anlaşmayı basından öğrendiğini belirtti. Rus medyasında yer alan habere göre, Ermenistan'ın hayati menfaatleri ve haklarına ilişkin her türlü adım ve eylemin 'kapsamlı istişarelere ve tartışmalara konu olması gerektiğini' söyleyen Sarkisyan, "Maalesef benimle bu belge üzerinde herhangi bir istişare veya görüşme olmadı, herhangi bir müzakereye katılmadım" dedi. 

'Akan kanı durdurmak zorundayız'
Hezimete uğrayan Ermenistan'ın Genelkurmay Başkanlığı yapılan anlaşmaya ilişkin açıklamalarda bulunurak, Karabağ konusunda ülke yönetiminin kararlarını yerine getireceklerini açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı, "Askeri-siyasi liderliğin kapsamlı bir analize dayalı olarak aldığı kararları savunuyoruz ve uygulamakla mükellefiz. Akan kanı durdurmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

“Hem kendim hem de hepimiz için çok zor bir karar aldım''
Paşinyan, bir süre önce Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullanmıştı: “Hem kendim hem de hepimiz için çok zor bir karar aldım. Rusya ve Azerbaycan Başkanları ile Karabağ savaşını bitirmek için bir bildiri imzaladım. Yayınlanan söz konusu açıklama benim ve halkımız için tarif edilemez şekilde acı vericidir.”

Olaylardan bir süre hükümet binasının içerisinde kolluk kuvvetleri geldi. Bir polis memuru, eylemcilerden birisini sakinleştirmeye çalışırken böyle görüntülendi.

ÖNCEKİ HABERLER
10 Kasım Atatürk’ü anma töreni! Erdoğan, devletin üst kademesiyle Anıtkabir'de
10 Kasım evde bakım maaşı yatan iller hangisi 2020 listesi
Ahmet Davutoğlu'ndan tartışılacak Berat Albayrak açıklaması: Gece hiç uyku uyumadım
Donald Trump'ın eski eşi: Kaybetmeyi hiç sevmez
Osmaniye’de PKK’ya eleman temin eden başkan ve yardımcısı yakalandı
Bursa'da 120 yaşındaki Fatma nine Atatürk'e 'param yok' deyince bakın ne yanıt almış
Kayseri'de ölüme terk ediş! Çarptığı otomobilde yaralıları bırakıp kaçtı
Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinin tarihi belli oldu
İstanbul'da gökyüzünü siyah dumanlar kapladı! Alev alev yandı
Endonezya'da 5,5 büyüklüğünde deprem oldu! Sarsıntı birçok bölgede hissedildi
Yorumlar 10 yorum