BIST 9.548
DOLAR 32,54
EURO 34,61
ALTIN 2.488,42
HABER /  SAĞLIK

Erkeklerin korkulu rüyası olan bu hastalığa dikkat edin

Çeşitli sebeplerden dolayı erkeklerde meme büyümesi olarak bilinen jinekomastinin yaygın görüldüğünü belirterek hastalığın nedenlerini açıkladı.

Abone ol

Jinekomastinin günümüzde birçok nedeni olduğunu, diyet ve egzersizle çözümünün çoğu zaman sağlanamayacağını belirten Doç Dr. Karaca Başaran, jinekomasti tedavisi hakkında bilgi verdi.

"Bu rahatsızlık için meliyat kesin çözüm olarak görülmektedir." diyen Karaca, "Ciddi tıbbi bir problem olarak görülmese de jinekomasti psikolojik olarak zor bir durum olabilir. Şanslıyız ki cerrahi teknolojideki ilerlemeler erkeklerin estetik görünümünlerinin kontrolünü geri kazanmalarına ve büyümüş göğüslerin ameliyatla düzeltilebilmesine olanak vermiştir” diye konuştu.

Duygusal yarar sağlıyor
Başarılı bir erkek göğüs küçültme ameliyatının bir dizi fiziksel ve duygusal yarar sağladığını, bunlar arasında: daha sıkı, daha düz ve daha şekilli bir göğüs, kendine güvenin ve verdiği değerin artması olduğunu dile getiren Doç Dr. Karaca Başaran, açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Cerrahi sonuçlar, jinekomasti benzeri bir etki yaratabilen belirgin kilo alımı haricinde, kalıcıdır. Büyük göğse sahip tüm yaşlardaki erkekler, göğüs gelişimleri stabil hale gelmişse ve prosedürden beklentileri gerçekçi ise, jinekomasti cerrahisini düşünebilir. Bir jinekomasti adayı fiziksel ve duygusal olarak sağlıklı olmalıdır." Aşırı kilolu hastalarda kilo vermenin, ameliyata faydası belirgindir. En başarılı sonuçlar, esnek ve sıkı derisi olan hastalarda alınmaktadır. İyileşme süresi kabaca 1 haftadır.

Ameliyat sonrası ne yapılır?
Ameliyat sonrası hastaların, 4 hafta kadar özel bir jinekomasti korsesi takması önerilmektedir. Fiziki ve ruhsal birçok pozitif etkisi olan jinekomasti ameliyatları ortalama 1 saat kadar sürmekte ve ameliyat sonucu ertesi gün görülebilmektedir.”