BIST 1.480
DOLAR 9,60
EURO 11,19
ALTIN 553,56
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan'dan ard arda iki kritik toplantı

Meclis seçim arasının ardından yarın yeniden açılıyor. Meclis açılışından önce ise Erdoğan'ın başkanlığında iki kritik toplantı yapılıyor.

Abone ol

Meclis seçim tatilinin ardından yarın çalışmaya başlıyor. Öncesinde ise bugün Bakanlar Kurulu ve AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısı yapılıyor. Toplantılarda seçim sonuçları, iç ve dış gelişmeler ile dört eski bakanla ilgili fezlekelerin Meclis süreci ele alınacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve bakanlar saat 13.30'da biraraya geldi. Toplantıda ana gündemin seçim sonuçları olması ve bu kapsamda bakanların seçim bölgelerindeki oy oranlarının ele alınması bekleniyor.

Seçimin hemen öncesinde internet üzerinden yayınlanan ve devlet sırlarının ifşa edildiği ses kaydı da Bakanlar Kurulu'nun gündeminde olacak. Dinlemelerle ilgili yeni önlemler alınması da toplantıda görüşülebilir.

KRİTİK GÜNDEM BAŞLIKLARI

Başbakan Tayyip Erdoğan "inlerine gireceğiz" diyerek seçim sonrası Gülen Cemaati'ne yönelik bir operasyonun sinyalini vermişti. Bu kapsamda Cemaat kurumlarına yönelik mali denetimler ile yurtdışındaki Cemaat okullarının durumu da toplantının konu başlıkları arasında.

Al Jazeera Türk'ün haberine göre, BDP'nin "çözüm süreci"yle ilgili yeni adım beklentisi sürüyor. Bu amaçla, seçimlerden önce, Abdullah Öcalan'la yapılan görüşmeleri yasal bir zemine oturtmayı hedefleyen "Toplumsal Barış ve Müzakere Kanun Teklifi"ni Meclis Başkanlığı'na sundu. Öcalan'dan da "Müzakere için yasal çerçeve kaçınılmaz” çağrısı geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan, "İmralı’yla ilgili, yasal bir zemine oturtulması bu çok ciddi bir yanlıştır" dese de süreçle ilgili gelişmelerin konuyla ilgili bakanların bir arada olduğu kurulda ele alınması planlanıyor.

Suriye sınırında yaşanan gelişmeler ile Meclis Genel Kurulu'nda gündeme alınmayı bekleyen MİT Yasası da Erdoğan'ın başkanlığındaki toplantıda gündeme gelecek.

AK PARTİ MYK TOPLANIYOR

Bakanlar Kurulu'nun ardından akşam saat 19.00'da AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplanacak. Bu toplantıda da dört eski bakanla ilgili fezlekeler konusunda Meclis'te izlenecek yöntem, dinlemelere ilişkin tedbirler, yolsuzlukların önlenmesine ilişkin yasal düzenlemenin taslağı ele alınacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili süreç ve Erdoğan'ın bu konudaki görüşlerini de MYK üyeleriyle paylaşabileceği belirtiliyor.

MECLİS GÜNDEMİ YOĞUN

Meclis yaklaşık bir aylık aranın ardından 8 Nisan Salı günü çalışmalarına yeniden başlayacak.

Dört eski bakan Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında soruşturma komisyonu kurulup kurulmaması oylanacak. AK Parti ve CHP'nin verdiği ayrı ayrı önergelerin birleştirilerek oylanması gündeme gelecek. Kabul edilmesi halinde komisyonun 2014 Nisan ayı sonunda çalışmalara başlayabileceği belirtiliyor.

10 İSMİN VEKİLLİĞİ DÜŞECEK

Salı günü ayrıca yerel seçimlerde belediye başkanı seçilen 10 milletvekilinin, milletvekilliklerinin düşmesine ilişkin yazının da okunması bekleniyor. Tüm partilerden 26 milletvekili belediye başkanlığına aday gösterilmiş, bunlardan 10'u seçilmişti. 10 ismin milletvekilliğinin düşmesinin ardından Meclis'teki sandalye sayısı da değişecek.

MİT Yasası seçim sonrasına bırakılmıştı. Komisyon aşaması tamamlanan yasa, Genel Kurul'a indirilmeyi bekliyor. MİT'in yetkilerini arttıran kanunda değişiklik yapılabilir, bu da Genel Kurul aşamasında verilebilecek önergelerle mümkün. Yasayla ilgili takvimin Bakanlar Kurulu ve AK Parti MYK toplantılarının ardından Meclis Danışma Kurulu'nda alınacak kararla netleşmesi bekleniyor.


CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ NE ZAMAN?

ÖNCEKİ HABERLER
Ünlülerin akın ettiği Jadore açılışı
Ünlülerin akın ettiği Jadore açılışı
AA Genel Müdürü Öztürk'ten Taraf'a tepki
AA Genel Müdürü Öztürk'ten Taraf'a tepki
Macaristan: Sandıktan merkez sağ Fidesz çıktı
Macaristan: Sandıktan merkez sağ Fidesz çıktı
İlk Yahudi devletini Osmanlı kuracaktı!
İlk Yahudi devletini Osmanlı kuracaktı!
Pamir'in babası Erdoğan ile telefon görüşmesini anlattı
Pamir'in babası Erdoğan ile telefon görüşmesini anlattı
İnşaat Ciro ve Üretim Endeksleri'nde büyük düşüş
İnşaat Ciro ve Üretim Endeksleri'nde büyük düşüş
Cep telefonu ışığı uykusuz yapıyor
Cep telefonu ışığı uykusuz yapıyor
Güneydoğu'nun ilk başörtülü belediye başkanı
Güneydoğu'nun ilk başörtülü belediye başkanı
AB ve ABD'den Kıbrıs atağı
AB ve ABD'den Kıbrıs atağı
Kredi kartında 'borç kapama' şoku
Kredi kartında 'borç kapama' şoku