BIST 1.321
DOLAR 8,00
EURO 9,53
ALTIN 465,09
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan'a suikast girişimi davasında önemli gelişme

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi davasının gerekçeli karar hazırlandı. Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararını tamamlayarak baskı için matbaaya gönderdi.

Abone ol

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın gerekçeli kararını hazırladı.

Edinilen bilgiye göre, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi, suikast girişimi davasında kararı açıklanmasından 1,5 ay sonra gerekçeli kararını tamamlayarak baskı için matbaaya gönderdi.Toplam iki bin 462 sayfa ve 14 ana bölümden oluşan gerekçeli kararın birinci bölümünde iddialar yer alırken, ikinci bölümde ise savunmalara yer veriliyor.

HANGİ HÜKÜMLER YER ALIYOR?
Üçüncü bölümde delillerin bulunduğu kararda, dördüncü bölümde savunma süresine ve delillere yönelik itirazlar hakkında değerlendirme, beşinci bölümde ByLock programının delil niteliği, altıncı bölümde silahlı terör örgütü FETÖ'nün hukuki nitelendirmesi, yedinci bölümde 15 Temmuz darbe teşebbüsü, sekizinci bölümde 15 Temmuz darbe teşebbüsü ile FETÖ'nün bağlantısı, dokuzuncu bölümde sanıkların FETÖ ile bağlantıları, onuncu bölümde anayasayı ihlal suçunun hukuki nitelemesi, on birinci bölümde Cumhurbaşkanına suikast suçunun hukuki nitelemesi, on ikinci bölümde yaşanan olaylar, on üçüncü bölümde delillerin değerlendirilmesi ve mahkemenin kabulü, on dördüncü bölümde ise hükümler yer alıyor.

Kararda bu 14 ana bölümün de alt bölümlerinin bulunduğu belirtildi.

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, yaptığı açıklamada, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davanın gerekçeli kararını 1,5 ay gibi kısa bir sürede hazırlanmasının önemli olduğunu söyledi.

Yavuz, 2 bin 462 sayfa ve 14 ana bölümün bulunduğu kararın 5 ciltten oluştuğunu dile getirdi.

DAVANIN GEÇMİŞİ
FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve iki polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada 4 Ekim'de karar açıklanmıştı.

Muğla Adliyesi binasındaki fiziki yetersizlik nedeniyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Salonu'nda 20 Şubat'tan bu yana görülen davada, Özel Kuvvetler, Sualtı Taarruz (SAT) ve Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ekiplerinden oluşan suikast timi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sanıklardan 31'ine 4'er ve 3'üne birer kez ağırlaştırılmış müebbet, birine 4, birine 3, 4'üne ise birer defa müebbet hapis cezası veren Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, bir sanığı 18 yıl, başka bir sanığı ise 15 sene hapis cezasına mahkum etmişti.

Heyet, davanın bir numaralı sanığı FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile firari eski Yüzbaşı Burkay Karatepe, olaydan 13 ay sonra yakalanan eski Yarbay Özcan Karacan ve Çiğli 2. Ana Jet Üssü Komutanı eski Albay Ramazan Elmas'ın dosyasının ayrılmasını kararlaştırmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Vatanım Sensin 34.yeni bölüm 2.fragman Azize ölecek mi?
Yeni çocuk sahibi olan anne babalar dikkat
Dünyanın gözü bugün Soçi'de! Erdoğan da orada
Emek Külür kimdir eski eşi Saadettin Saran'ın şok iddiası
Dolunay Ferit'in eski aşkı Pelin Minel Üstünel kimdir yaşı sizi şoke edecek
2021 yılında ilk oruç ne zaman tutulacak Ramazan ayı tarihi
Yorumlar