BIST 1.454
DOLAR 8,31
EURO 10,12
ALTIN 498,67
HABER /  DÜNYA

Erdoğan ile görüşen Yunan Başbakanı Miçotakis'ten flaş açıklama

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunan basınına yaptığı açıklamasında, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerde zorluklar bulunduğunu ancak bunların iyi niyetle aşılabileceğini söyledi.

Abone ol

NATO liderleri toplantısı için İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin Yunan basınına son dakika değerlendirmelerde bulundu.

"Anlaştık'' açıklaması

Miçotakis, "Son dönemde Türkiye'nin hareketlerinden kaynaklanan tüm meseleleri masaya yatırdığını" belirterek "Bunlarla ilgili farklılıklar kaydedildi. İki taraf, savunma bakanlıklarının güven artırıcı önlemlerle ilgili görüşmelerinin devam etmesi konusunda anlaştı" dedi.

"Acil toplantı talimatı verdim'' 

Miçotakis, görüşmeyle ilgili Yunan siyasi parti liderlerini bilgilendirmek üzere Dış Politika Yüksek Konseyi'nin acilen toplanması talimatını verdiğini vurgulayarak, "Yunan halkını temin ederim ki Türkiye ile ilişkilerde zorluklar vardı, halen var ve var olacak. Ancak iki tarafta da iyi niyet olduğunda bunlar aşılabilir" ifadelerini kullandı.

Türkiye ve Libya arasında Akdeniz'de yetki alanları sınırlandırmasına ilişkin imzalanan anlaşmaya da değinen Miçotakis, uluslararası hukuku ihlal eden uluslararası anlaşmaların, NATO'nun iş birliği ilkesiyle bağdaşmadığını savundu. Miçotakis, "Ülkemiz komşularından iyi komşuluk ilişkilerini ve bölgesel güvenliği tehlikeye sokan açıklama ve hareketlerden kaçınarak Yunanistan'ın egemenlik haklarına saygılı olmalarını bekliyor" diye konuştu.

Zirve bitti açıklamalar peşe peşe! Trump'tan Türkiye ve Erdoğan çıkışı

Görüşme sonrası ilk açıklama

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Erdoğan ile yaptığı görüşmeden sonra açıklama yaptı.

Miçotakis açıklamasında, "Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile açık bir tartışmamız vardı. Türkiye'nin son adımları ile ortaya çıkan meseleleri masaya koydum. Karşılıklı anlaşmazlıklar kaydedildi. İki taraf Güven Arttırıcı Önlemler görüşmelerinin devamı kararı aldılar. Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'a Dış Politika Kurulunu toplayarak tüm siyasi partilerin bilgilendirilmesi talimatını verdim. Yunan halkına söylemek istediğim şey; Türkiye ile alakalı sorunlar vardı bu sorunlar aşılabilir" ifadelerini kullanmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
2020 Ramazan Bayramı hangi ayda başlıyor?
Haliç için hayati projede yeni adım
Fenerbahçe Beko'ya Vesely'den kötü haber
Antalya'da maaşının son kalan kısmı çalınan anne 'bir ay nasıl geçineceğiz' diye ağladı
Mustafa Cengiz: Aileme ve şahsıma saldırı olursa Fatih Altaylı da sorumludur
Güvenlik müdürü, kapıyı açmayan 2 kadın görevliye saldırdı
Yer Gaziantep! 14 yaşındaki çocuk tartıştığı arkadaşını öldürdü
Türk Kahvesi günü mesajları resimli herkes paylaşıyor
Talat Atilla'dan yeni açıklama! Bana entrika kuran eski vekilden hesap soracağım
Galatasaray'da sakatların son durumu
Yorumlar