BIST 2.402
DOLAR 16,62
EURO 17,40
ALTIN 972,98
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan çılgın projesini açıklıyor!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'n merakla beklenen çılgın projesi yarın kamuoyuna duyurulacak.

Abone ol

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 12 Haziran'da yapılacak seçimler için hazırlanan 13 yıllık seçim beyannamesini yarın açıklayacak. Sivil Anayasa'nın ana başlık olduğu, terör sorununa ilişkin çözümlerinde olduğu beyanname açıklaması sırasında Erdoğan, aylardır merak edilen 'çılgın' projesini de açıklayacak.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek NTV'de katıldığı programda AK Parti'nin seçim beyannamesini ve liste açıklamaları sonundaki gelişmeleri değerlendirdi.

İpek'in verdiği bilgilere göre, aylardır merak edilen ve basında çok defa konu edilen Erdoğan'ın çılgın projesi de yarın kamuoyuna açıklanacak.

ÇILGIN PROJE NE OLABİLİR?

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'çılgın proje'siyle ilgili ortaya çeşitli senaryolar atıldı. Öne çıkan iki proje ise uzmanlar tarafından 'çılgınca' bulundu.

Başbakan Erdoğan yarın öğlen saatlerinde kendisinin de 'Yüzyılın Projesi' olarak tanımladığı çalışmayı açıklayacak. Peki ama ne bu proje? Şimdiye kadar ortaya iki iddia atıldı. Karadeniz'den Akdeniz'e bir deniz yolu. Ya da İstanbul'un kuzeyine yeni bir kent.

'NEW İSTANBUL'

İddialara göre, İstanbul projesi, kent merkezini Karadeniz kıyısına taşımayı hedefleyen "New İstanbul" (Yeni İstanbul) isimli bir proje.

Michigan Üniversitesi Kent Planlama Yüksek Lisans Programı tarafından hazırlanan "New İstanbul" projesinin izinden giderek ulaşılan isim ise oldukça dikkat çekici. Dünyanın önde gelen fütürist mimarlarından ve üniversitenin Yüksek Lisans Programı ile Proje Tasarım Ekibi'nin başında bulunan Amerikalı ünlü mimar Roy Strickland-Tyson Stevens ikilisi.

Projeye göre, sahile paralel olarak tasarlanan üç tane hilal şeklinde Atatürk Parkı meydana getirilecek. Böylece İstanbul'un, Manhattan'ın Central Park'ı, Londra'nın Green Park'ı gibi şehirle özdeşleşen parkı olacak. İçinde yer altı şehri, göl bölgesi, yamaç otelleri gibi ekstrem projeleri barındıran proje, enerjiyi deniz, rüzgâr ve güneşten sağlayarak, sürdürülebilirlik tasarımı da öngörüyor. Yeraltında inşa edilecek ulaşım sistemleri, ticaret merkezleri, sergi salonları, telekomünikasyon merkezleri, acil durum sağlık üniteleri bulunuyor. Projenin batı bölgesinde tepeler, göl ve göletler de bulunuyor.

ANADOLU'NUN ALTINDAN DENİZ YOLU

Diğer "Çılgın Proje" iddiası göre ise Anadolunun ortasından deniz geçirecek Karadeniz-Akdeniz Deniz Yolu Tüneli.

Projenin, Samsun'dan Yumurtalık'a kadar 500 kilometre uzunluğunda bir denizyolu tüneli olduğu öne sürüldü. Karadeniz-Akdeniz Denizyolu Tüneli'nin yaklaşık 1 yıldır çok gizli yürütülen proje çalışmaları için Ankara'da 33 mühendisten oluşan bir mühendisler grubu oluşturulduğu öne sürüldü. Karadeniz'i Anadolu'nun tam ortasından ve 1000 metre derinlikten geçecek tünelle Akdeniz'e doğrudan bağlayacak tünel, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı için bir prestij projesi olarak öngörüldüğü belirtiliyor. İddialara göre projenin ayrıntıları şöyle: Samsun'un 15 km. doğusundan başlayacak Karadeniz-Akdeniz Denizyolu Tüneli, Anadolu'yu tam ortasından ve kuzey-güney ekseninde keserek, Kayseri'nin yaklaşık 50 km. doğusundan geçtikten sonra, Adana'nın Yumurtalık ilçesinde Akdeniz'e kavuşacak. Uzunluğu 500 km. olacak tünel, orta büyüklükte 2 geminin karşılıklı geçişine imkân tanıyacak şekilde, 80 metre olarak planlandı. Tünelin su yüzeyinden derinliği 22 metre, su yüzeyinden yüksekliği ise 18 metre olacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Sarkozy'nin bu yasağı çok tartışılır
Sarkozy'nin bu yasağı çok tartışılır
Tepco Fukuşima mağdurlarına tazminat ödeyecek
Tepco Fukuşima mağdurlarına tazminat ödeyecek
Kılıçdaroğlu Hz. Muhamed'i böyle anlattı
Kılıçdaroğlu Hz. Muhamed'i böyle anlattı
Ailece reklamda oynadılar!
Ailece reklamda oynadılar!
Açıkalın hastanede böyle görüntülendi
Açıkalın hastanede böyle görüntülendi
Galatasaray'ı bu sözleşme yakacak
Galatasaray'ı bu sözleşme yakacak
O kuryelerden biri tanıdık çıktı!
O kuryelerden biri tanıdık çıktı!
Komutan ses kaydını affetmedi!
Komutan ses kaydını affetmedi!
YGS'de yeni bir skandal iddia daha
YGS'de yeni bir skandal iddia daha
Banu Güven az daha ağlıyordu...
Banu Güven az daha ağlıyordu...