BIST 1.365
DOLAR 8,11
EURO 9,78
ALTIN 464,61
HABER /  EKONOMİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez benzine gelen zammın nedenini açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,  akaryakıta üst üste gelen zamları değerlendirdi, zamların neden geldiğini açıkladı.

Abone ol

Türkiye'de akaryakıt fiyatlanmasının döviz kuru ve petrol fiyatlarına bağlı olduğunu anlatan Dönmez, bunların yanı sıra rafinaj ve diğer maliyetlerin de fiyatlara eklendiğini söyledi.

Dönmez, akaryakıt sektörünün serbest piyasa kurallarının sağlıklı işlediği sektörlerden biri olduğunu ifade etti. Akaryakıt fiyatlarının oluşumuna ilişkin çok defa sorularla karşılaştıklarına işaret eden Dönmez, petrolde yapılan ambargolara dikkat çekti.

Artışın nedeni siyasi ambargo
Fiyatların çok daha düşük olmasını arzu ettiklerini belirten Bakan Dönmez şu ifadeleri kullandı:"Suni olarak bunun artırılmasının önüne geçmek için gereksiz ve haksız ambargoların önüne geçmemiz lazım. Şu andaki petrol fiyat artışlarının arz yetersizliğinden değil, büyük oranda bu ambargolara bağlı olarak geliştiğini düşünüyoruz. Siyasi bir neden olduğunu düşünüyoruz. İnşallah bunun farkına varılır ve bu uygulamalardan vazgeçilir. 

Zamlar 1 hafta sonra yanstılıyor
Artan petrol fiyatlarının zam olarak 1 hafta içinde yansıdığına dikkat çeken Dönmez konuşmasına şöyle devam etti:  "Bugün ham petrol fiyatları 65-66 dolarlık fiyatta, bunun aşağı yukarı 1 hafta sonra akaryakıt pompalarına yansıdığını görüyoruz. Ortalama 6 ay sonra da gaz fiyatlarını etkilediğini görüyoruz. 7-8 ay sonra da elektrik fiyatlarını etkiliyor. Niye etkiliyor derseniz, birçok ülkede gazdan elektrik üretiliyor. 

Borsa saatlik çalışıyor
Saatlik çalışan bir elektrik borsası var. Gazla üreten firmalar değişen maliyetleri elektrik fiyatlarına yansıtıyorlar doğal olarak. Toptan elektrik fiyatlarında yedinci ayda bunu görüyoruz. Konutlarda ise 9 ay sonra fiyatlara yansıma görülüyor."

Eşel rahatlama sağladı
Bakan Dönmez, geçmişte petrol ve kurun arttığı dönemde Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın eşel mobil uygulamasına gittiğini de hatırlattı. Yüksek fiyat artışlarının vergi üzerinden yönetildiğini anlatan Dönmez, bunun bir rahatlama sağladığını söyledi.

Eşel mobil gelecek mi?
Dönmez, hazinenin bir yerde kendi vergi gelirinden fedakarlık yapmış olduğunun altını çizerek, "Şu anda yılbaşı itibarıyla buna ihtiyaç kalmamıştı ama geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanımız 'ihtiyaç olursa tekrar gündeme gelir' dedi . Eşel mobil mekanizmasının olduğu dönemlerde farklı durumlar vardı, o kalktı biliyorsunuz. Artış veya azalış şu an pompaya olduğu gibi yansıyor." değerlendirmesinde bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
Emekliye temmuz zam oranı belli oldu
Beşiktaş'ta Şenol Güneş'in yerine sürpriz isim
Bakan Ruhsar Pekcan açıkladı! Market markalarına sınırlama
Binali Yıldırım: Türkiye'nin en büyük hastanesi yapılacak, 15 bin kişiye iş sağlanacak
Nevruz ne demek 2019 ne zaman nevruz bayramı neler yapılır?
Ziya Selçuk açıkladı! MEB dört beceride ilk Türkçe elektronik sınav düzenledi
Denizli'deki 5.5'lik deprem öğrencileri derste yakaladı
Mersin'de şaşkına çeviren manzara! Ahırda üretmişler
Google'ın mail servisi Gmail Inbox, 2 Nisan'dan itibaren kapatılıyor
Savunma sanayiinden yeni bir başarı haberi daha
Yorumlar 2 yorum