BIST 1.560
DOLAR 7,45
EURO 9,03
ALTIN 444,59
HABER /  EKONOMİ

Enerji Bakanı Fatih Dönmez: Doğalgaz, olması gerekenden çok daha ucuz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, döviz kurundaki değişim oranları dikkate alındığında, doğalgazın olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz olduğunu belirtti.

Abone ol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in soru önergesini yanıtladı. Dönmez, "Doğalgazın enflasyon oranları dikkate alındığında olması gerekenden yüzde 15, döviz kurundaki değişim oranları dikkate alındığında ise olması gerekenden yüzde 59 daha ucuz olduğu görülmektedir" dedi.

Dönmez, şu görüşleri savundu:

Doğal gaz olması gerekenden yüzde 59 oranında daha ucuz

"1 Ekim 2014 tarihinden 1 Aralık 2017 tarihine kadar olan 37 aylık dönemde doğalgaz toptan satış fiyatlarında artış yönlü bir güncelleme yapılmamıştır. Aksine 1 Ekim 2016 tarihi itibarıyla abone ve serbest tüketicilere uygulanan doğalgaz toptan satış fiyatlarında yüzde 10, 1 Kasım 2018 tarihi itibarıyla elektrik üretimi amacıyla gaz kullanan tüketicilere yüzde 8.82, 1 Ocak 2019 tarihi itibarıyla abone statüsündeki tüketicilere yüzde 10 ve 1 Eylül 2019 tarihi itibarıyla elektrik üretimi amacıyla gaz kullanan tüketicilere yüzde 3.03 oranında indirim yapılmıştır. 2019 Ekim ayındaki doğalgaz satış fiyatlarının 2014 Ekim- 2019 Eylül dönemi enflasyon oranları dikkate alındığında olması gerekenden yüzde 15, döviz kurundaki değişim oranları dikkate alındığında ise olması gerekenden yüzde 59 oranında daha ucuz olduğu görülmektedir."

ÖNCEKİ HABERLER
Barcelonalı Ansu Fati tarihe geçti İşte Devler Ligi'nde dün gece
Beşar Esad'ın Erdoğan sorusuna yanıtı tepki çekti gurur duymam tiksinirim
İŞKUR’a başvuran her 3 kişiden 1’i istihdam ediliyor
Türkiye vergi ödemeleri sıralamasında 57 basamak yükseldi
Yeni Zelanda’daki yanardağ patlamasında ölü sayısı yükseliyor
İstanbul ve İzmir'de ByLock operasyonu! Emniyet nefes aldırmıyor
Trump- Lavrov görüşmesine ilişkin Beyaz Saray'dan kritik açıklama
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Roman açılımı' genelgesi
Almanya'dan Türkiye itirafı: Eski gücüne geri döndü
Dışişlerinden yeşil ve gri pasaport açıklaması
Yorumlar 16 yorum