BIST 1.110
DOLAR 7,20
EURO 8,45
ALTIN 444,90
HABER /  SAĞLIK

En çok yapılan 6 hatalı diyet uygulaması

Diyette yapılan yanlışları diyete başlamadan önce mutlaka bir kenara not edin. elmaelma.com'un sizin için hazırladığı yanlış diyet uygulamaları ile diyet yaparken sağlığınızdan olmayın. Yanlış diyetin sonuçları çok ağır olabilir.

Abone ol

Zayıflamak isteyenler bazen farkına varmadan yaptıkları hatalar nedeniyle kilo vermekte zorlanabiliyor. Üstüne bir de sağlıklarından oluyorlar. Zayıflama uzmanlarının yapmayın dediği ancak hızlı kilo vermek istiyenlerin sıklıkla düştükleri 6 hatayı elmaelma.com sizin için derledik. İşte zayıflamak hakkında doğru bilinen 6 yaygın yanlış...

1- AYNI DİYETİ YAPAN HERKES AYNI MİKTARDA KİLO KAYBEDER

Hepimizin kilosu, yaşı, metabolizması farklı. Bu nedenle aynı diyeti uygulasak ve aynı şekilde spor yapsak da aynı kiloyu kaybetmiyoruz. O yüzden bazen çevremizdekiler bizden daha hızlı kilo verebiliyor, biz de onlar bakıp boş yere umutsuzluğa kapılabiliyoruz. Önemli olan hızlı ve çok kilo vermek değil, sağlıkla zayıflamak.

2- ÖĞÜN ATLAYARAK KİLO VEREBİLİRSİNİZ

Kahvaltıyı, öğle veya akşam yemeğini es geçmek pek çok kişinin başvurduğu bir yöntem. Ne var ki bir öğünü atlayınca acıkıyorsunuz, bu da bir sonraki öğünde ya da arada normalde tüketeceğinizden çok daha fazla miktarda yemenize neden olabiliyor. Bu nedenle her öğün düşük kalorili ve tok tutan yiyecekler tercih edilmeli.

3- AKŞAM 7'DEN SONRA YEMEK YEMEK KİLO ALDIRIR 

Gün içinde aldığınız toplam kalori belirli bir miktarı geçmedikçe, saat kaçta yemek yediğinizin bir önemi yok. Sağlıklı ve düşük kalorili yiyecekler tercih edildiği sürece yatmadan iki saat öncesine kadar yemek yiyebilirsiniz. Sorun şu ki, genelde geç vakit atıştırdıklarımız pek düşük kalorili şeyler olmuyor. Ama kilo vermek isteyenlerin, gün içinde aldıkları kalorinin çoğunluğunu vücudun daha aktif çalıştığı gündüz saatlerinde, akşam saatlerinde ise daha az miktarda almalarında fayda var.

4- ÖNEMLİ OLAN GIDALARIN DÜŞÜK KALORİLİ OLMASIDIR BESLEYİCİ OLMASI DEĞİL

Kilo vermeye çalışırken, birçoğumuzun yaptığı en büyük hatalardan biri, yediklerimizin sadece kalori değerine bakıp ne kadar besleyici olduklarını dikkate almamak. Her ne kadar düşük kalori alsak da tek tip beslenmeyle sağlıklı kilo vermek mümkün değil. Bu nedenle her öğünde tükettiklerimizin besleyici olması, yani vücudumuzun besinsel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gerekli vitamin ve mineralleri içermesi metabolizmamızın sağlıklı çalışması için şart.

5- SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ KİLO VERMEYİ ENGELLER 

Süt ve süt ürünlerine karşı intoleransınız olduğuna dair hekimler tarafından konmuş bir teşhis yoksa, süt ve süt ürünleri tüketmek kilo vermeye engel değildir. Bunlardan uzak durursanız, vücudunuz için gerekli olan proteinler ve kalsiyumdan mahrum kalmış olursunuz.

6- SU İÇMEK HER DERDE DEVA

Eğer yeterli ve dengeli beslenmiyorsanız, günlük ihtiyacınızdan daha fazla kalori alımı sağlıyorsanız ve de yeterince hareket etmiyorsanız, tek başına su içerek zayıflamanız ne yazık ki mümkün değil. Ancak diyet yaparken tokluk hissi yarattığı, metabolizmayı hızlandırdığı için su tüketmek tabii ki önemli. Ayrıca gün içinde vücuttan kaybedilen suyu yerine koymak için de yeterli miktarda su içmeniz gerek.

ÖNCEKİ HABERLER
1. sınıfa başlayan çocuğa nasıl davranmak gerekir?
5 adımda sabah rutininizi oluşturun
KYK yurt ücretlerine zam yapılacak mı?
O ülkede inanılmaz olay: Toplu mezardan 166 kafatası çıktı!
Vücut tipine göre giyinme nasıl olmalı?
Hüseyin Bağ kimdir eşi Derya Bağ ilan olayı görevinde etti
Yorumlar