HABER / DÜNYA

Brezilya'da devlet başkanı adayına bıçaklı saldırı!

Brezilya'da, ekim ayında yapılacak devlet başkanlığı seçiminde adaylığını açıklayan aşırı sağcı siyasetçi Jair Bolsonaro bıçaklı saldırıya uğradı. Adelio Bispo de Oliveira olarak açıklanan 40 yaşındaki zanlının gözaltına alındığı açıklandı.

BREZİLYA Sosyal Demokrat Partisi'nin devlet başkanı adayı Jair Bolsonaro'nun, ülkenin güneydoğusunda yer alan Minas Gerais eyaletine bağlı Juiz de Fora kentindeki seçim kampanyası esnasında bıçaklandığı belirtildi. Brezilya polisinin ismi Adelio Bispo de Oliveira olarak açıklanan 40 yaşındaki zanlıyı gözaltına aldığı bildirildi.

Devlet başkanı adayının bıçaklandığı görüntülerde aşırı sağcı liderin Brezilya Mili Takımının formasını giymesi dikkatlerden kaçmadı. Bolsonaro’nun bıçaklandığı anda acı içinde ağladığı da görüldü.

Saldırının ardından Bolsonaro’nun taraftarlarının saldırganı linç etmeye çalıştığı, polisin saldırganı Bolsonaro taraftarlarının elinden zor kurtardığı öğrenildi.

Saldırının babasının destekçilerinin omuzlarında konuşma yaparken meydana geldiğini belirten Bolsonaro'nun oğlu, Flavio, Twitter hesabından karnından bıçaklanan babasının çevredeki bir hastaneye kaldırıldığını ve hayati tehlikesinin bulunmadığını duyurdu.

BREZİLYA'NIN TRUMP'I OLARAK BİLİNEN BOLSONARO KİMDİR?

Brezilya'da 7 ve 28 Ekim tarihleri arasında yapılacak seçimlerin anketlerinde eski devlet başkanı Lula da Silva, geçtiğimiz cuma günü Brezilya yüksek mahkemesinin aldığı kararla seçimlere girme şansını kaybetti. Silva'nın ardından seçim anketlerinde birinci sıraya yerleşen sağcı, popülist Jair Bolsonaro ordudan emekli bir binbaşı.

1964-1985 yılları arasında ülkedeki askeri dikta rejiminde orduda görev yapan Bolsonaro, o dönemi Brezilya için yükseliş ve özüne dönüş yılları olarak tanımlıyor.

1988 yılında başkent Rio'nun yerel meclisine üye olarak giren Bolsonaro, daha sonra 1990'da Hristiyan Demokrat Parti'den federal meclise girmeyi başardı.

Uzun yıllar parlamentoda ırkçı, cinsiyetçi ve göçmen karşıtı söylemleriyle tanınan Bolsonaro, "Ülkenin en radikal politikacısı" olarak anılıyor.

Yorumlar1 yorum