HABER /  DÜNYA

ABD'den korkutan İdlib açıklaması! Kimyasal silah hazırlanıyor

ABD'nin Suriye Temsilcisi James Jeffrey, İdlib'le ilgili yaptığı açıklamada, 'İdlib için kimyasal silah hazırlandığına dair kanıt var' dedi.

ABD'den korkutan İdlib açıklaması! Kimyasal silah hazırlanıyor

ABD'nin Suriye Temsilcisi James Jeffrey, İdlib'de yaşananlarla ilgili olarak "Suriye'deki durum tehlikeli boyutlara ulaştı. Kimyasal silah hazırlandığına dair birçok kanıt var." dedi. ABD'nin başkenti Washington'da basın mensuplarına değerlendirmelerde bulunan Jeffrey, İdlib'deki durumun kötü olduğunu söyledi.

ESED'İN GELECEĞİ YOK.. Kısa süre önce Türkiye, İsrail ve Ürdün'ü ziyaret eden Jeffrey, "İdlib'de durum çok tehlikeli; (İdlib için) kimyasal silah hazırlandığına dair birçok kanıt var." şeklinde konuştu. Beşşar Esed'in durumuyla ilgili de konuşan Jeffrey, "Suriye'de Esed'in yönetici olarak bir geleceği yok." ifadesini kullandı, ancak Esed'den kurtulmanın ABD'nin işi olmadığını belirtti.

DEAŞ TAMAMEN BİTENE KADAR KALACAĞIZ... ABD'nin İdlib'e yönelik herhangi bir hava harekatı düşünüp düşünmediği sorusuna Jeffrey, "ABD, DEAŞ'ı tamamen bitirene kadar Suriye'de kalacaktır; bu da biraz zaman alacaktır." yanıtını verdi. Jeffrey, Suriye'de DEAŞ'ı bitirene kadar kalma konusunda ABD Başkanı Donald Trump'ın da aynı şekilde düşündüğünü söyledi.

TANSİYONU PERVASIZCA ARTIRIR... Suriye'nin geleceği için Birleşmiş Milletler (BM) ve müttefiklerin de dahil olduğu barış sürecinin hayata geçirilmesinin zamanının geldiğini kaydeden Jeffrey, Rusya ve Esed rejimi kuvvetlerinin girişeceği bir saldırının, bölgedeki tansiyonu "pervasızca artıracağını" savundu.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ... ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Ankara'da temaslar bulunmuş, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmüştü.

Yorumlar 11 yorum