BIST 4.840
DOLAR 19,18
EURO 20,89
ALTIN 1.217,99
HABER /  GÜNCEL  /  EMLAK

Emlak Konut GYO Road Show'a çıktı

Emlak Konut GYO, dev halka arz öncesi 4 ülkede 7 şehirde roadshow’a çıktı.

Abone ol

Emlak Konut GYO, gerçekleştireceği dev halka arz öncesi 4 ülkede 7 şehirde roadshow’a çıktı.

Tamamı sermaye artırımı yoluyla gerçekleştirilecek ikincil halka arzda 1 milyar 300 milyon lira nominal değerli paylar için 5-7 Haziran tarihleri arasında talep toplanıyor. 2,65 -3,10 fiyat aralığından gerçekleşecek halka arzda payların yüzde 80’i yurtdışı kurumsal yatırımcılara tahsis edildi.

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut GYO; paylarının ikincil halka arzı sayesinde dünya markası olma yolunda ilerliyor. 1 milyar 300 milyon lira nominal değerli paylarını halka arz edecek olan şirket, ikincil halka arzda payların yüzde 80’ini yurtdışı kurumsal yatırımcılara tahsis etti. Şirket 5-7 Haziran 2013 tarihleri arasında 2,65 – 3,10 fiyat aralığından talep topluyor. Şirket, diğer taraftan, 4 ülkede roadshow’a çıktı.

Halka arz için Türk sermaye piyasasının en geniş katılımlı konsorsiyumlarından biri oluşturuldu. Halka arzda yurtdışı satışı Merrill Lynch International gerçekleştirirken, yurtiçinde Halk Yatırım önderliğinde kurulan konsorsiyuma 40 aracı kurum iştirak etti.

Sonuçlar 10 Haziran’da Duyurulacak

Hazırlıkları 2 ay önce başlayan halka arzda sürecin sonuna gelindi. Emlak Konut GYO ödenmiş sermayesini, ortak satışı olmadan, sermaye artırımı yoluyla 2 milyar 500 milyon liradan 3 milyar 800 milyon liraya çıkartıyor. Roadshow ve talep toplama sürecinin ardından, halka arz edilecek payların satışı için talep ve dağıtım sonuçları 10 Haziran 2013 tarihinde kamuoyuna duyurulacak. 12 Haziran 2013 tarihinde ise paylar yeniden borsada işlem görmeye başlayacak.

2010 yılındaki halka arzda yurtdışı yatırımcılardan rekor talep gören Emlak Konut GYO; ikincil halka arzında büyük gayrimenkul fonlarını Türkiye’ye çekmeyi planlıyor.

Markasını İç Pazarda Kanıtladı

Halka arzı değerlendiren Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, sermaye piyasası tarihi açısından önemli günler yaşandığını söyledi. Kurum, “Türkiye’de ülkemiz alt ve üst yapısını geliştirmek için marka şehirlere ihtiyaç var. Ama bunun için de öncelikle marka şirketlerin ortaya çıkması gerekiyor. 10 yılda yaklaşık 75 bin nitelikli konutun ihalesini gerçekleştiren Emlak Konut, markasını iç pazarda kanıtlarken yüksek iş hacmiyle dünya ölçeğinde bir şirket olmuştur. Emlak Konut’un bundan sonraki hedefi, yeni kaynaklarla iş hacmini daha da genişleterek uluslar arası arenada daha etkin bir aktör olmak, yani global bir marka olmak” dedi.

Geleceğin Şehirlerini Kurmayı Hedefliyor

Dünya markası olma yolunda hızla gelişmek ve geleceğin şehirlerini kurmak üzere şirketin gücünü paylaşmak için ikincil halka arz kararı aldıklarını belirten Murat Kurum “Türkiye’nin kentleşme hamlesine önayak olarak, geleceğin şehirlerini kurmak için paylaşmak istiyoruz. Bu nedenle halka arz yapıyoruz. Paylaşmadan kendi ölçeğinizde kalırsanız, dünya şirketi olamazsınız” yorumunu yaptı.

2023 yılı için öngörülen yaklaşık 24 bin ABD Doları kişi başı gayri safi yurtiçi hasıla hedefinin kentleşme ve gayrimenkul sektöründeki büyüme sayesinde ulaşılabilir olacağını savunan Murat Kurum, Türkiye’de ABD ve İngiltere’deki kadar olmasa da dünya ölçeğinde yüksek bir kentleşme yaşandığını açıkladı.

Odaklanılan İstanbul pazarındaki nüfus artışı, devam eden göç, Yeni Şehir projesinin şirkete yeni fırsatlar sunduğunu anlatan Kurum “2B Yasası, 6306 Sayılı kentsel dönüşüm yasası, mütekabiliyet ve KDV düzenlemeleri ile birlikte yeni havaalanı, olimpiyat köyü projesi, Kanal İstanbul projesi, Marmaray, Avrasya Tüneli ve 3. Köprü projeleri de gelecek adına önemli fırsatları ortaya koyuyor” dedi.

Murat Kurum ABD’den Nestfield, Equity International, Hong Kong’da Kai Properties, Dubai’de Emaar, Singapur’da Capitaland gibi markaların gayrimenkulde bu tür stratejilerle global markalar haline geldiklerine dikkati çekti.

15 Bin Konut Satışı Hedefliyor

Emlak Konut GYO 2013 yılında 10 bini mevcut projelerden, 5 bini ise kentsel dönüşüm projeleri çerçevesinde 4 milyar TL tutarında 15 bin adet konut satışı yapmayı hedefliyor. Şirket, Mart 2013 itibariyle 2 milyar 87 milyon lira tutarında bağımsız bölüm satışını gerçekleştirmiştir.

Murat Kurum 2013 yılında yapacakları ihalelerle yaklaşık 20 bin adet yeni konutu içeren projelerin de gerçekleştirileceğini açıkladı.

Yüzde 1 KDV Avantajı Satışları Etkileyecek

31 Mart 2013 tarihi itibariyle 31 şantiyede iş yapmakta olan Emlak Konut GYO, yaklaşık 42 bin konutun yapımını sürdürüyor. Diğer taraftan, 31 Mart 2013 tarihi itibariyle, söz konusu projelerde yaklaşık 16 bin 500 adet bağımsız bölümünün satışı sürüyor. Satışı süren konutların KDV’sinin yüzde 1 seviyesinde olması nedeniyle satış avantajına sahip olduğuna dikkat çeken Murat Kurum “Söz konusu konutların satışı eskilere göre daha hızlı olacaktır” dedi.

Devam Eden Projelerden Geliri En Az 3,5 Milyar Lirayı Bulacak

Halen 28 adedi gelir paylaşımı modeliyle gerçekleştirilen projeler tamamlandığında hiçbir değer artışı olmasa dahi şirketin bu projelerden minimum geliri 3.5 milyar lirayı bulacak.

Murat Kurum, gelir paylaşımı modelinden dolayı şirketin yüksek bir karlılığa ulaştığını ve bunun devam edeceğini açıkladı. Kurum “Örneğin, 2013 yılının ilk çeyreği itibarıyla tamamlanmış gelir paylaşımı projeleri değerlendirildiğinde, ihaleye temel alınan değer ile ihale bedeli arasında 1.65 kat fark oluştu” dedi.

Kurum, satın alınan bir arsanın ortalama 1-2 yılda şirkete proje olarak dönüşümünün sağlandığını ve nakit akımının başladığını, en fazla 5 yıl içinde de arsanın gelirinin finansal tablolara yansıdığını açıkladı.

2012 yılında 523 milyon lira net kar elde eden şirketin 31 Mart 2013 tarihi itibariyle net karı 270 milyon lira seviyesini aştı.