BIST 9.645
DOLAR 32,50
EURO 34,61
ALTIN 2.436,44
HABER /  GÜNCEL

Elektrik zammına veto

Enerjide otomatik fiyatlandırmanın Haziran'a çekilmesi ve yüklü zam Başbakan'dan döndü

Abone ol

Enerjide otomatik fiyatlandırmanın Haziran'a çekilmesi ve yüklü zam Başbakan'dan döndü. Uygulama Temmuz'da başlasa bile, zammın düşük olması için formül aranıyor.

Elektrikte ve doğalgazda otomatik fiyatlandırmanın Haziran ayına çekilmesine, Başbakan Tayyip Erdoğan vize vermedi. Başbakan, yüksek oranlı zam yapılmasına da karşı çıktı. Bunun üzerine bir araya gelen ekonomiden sorumlu bakanlar çözüm arayışına girdi.

Enerji Bakanlığı elektrikte Haziran için yüzde 10 zam öneriyordu. Otomatik fiyatlandırma planlandığı gibi Temmuz'da başlarsa zam ihtiyacının yüzde 20- 30'u bulacağı belirtiliyor. BOTAŞ da doğalgaza zam önerisinde bulunmuştu. Temmuz'da otomatik fiyatlandırma başlasa dahi, zam oranının aşağıya çekilmesi için formül arandığı belirtiliyor.

KESİNTİ ENDİŞESİ

Enerjide sıkıntı sadece zamla sınırlı değil. Barajlardaki su miktarının 3'te 1 oranında azalmasıyla birlikte elektrik üretimi de ciddi oranlarda düştü ve kayıp 2.5 milyar kilovatsaati buldu. İlk 5 aydaki elektrik talep artışı ortalama yüzde 9.7 olarak gerçekleşti. Elektrikte 205 milyar kilovatsaatlik üretime karşılık 204.5 milyar kilovatsaatlik tüketim tahmini var. Ancak kuraklık, santrallerin revizyonu ve tüketim artışı nedeniyle üretimin tüketime yetmeyeceği, kesintilerin kaçınılmaz hale geleceği endişesi yaşanıyor.