BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  POLİTİKA

Milli sporculara askerlik kıyağı

Milli sporcuların 38 yaşından sonra askerlik yapmalarına olanak tanıyan düzenleme geliyor…

Abone ol

ZÜBEYİR KINDIRA
İNTERNETHABER

ANKARA - Askerlik tecil yaşında değişiklik yapılmasını bekleyen, Turkcell Süper Lig'de 20, diğer spor branşlarında ise yaklaşık 200 sporcuya müjde. Milli sporculara 38 yaşına kadar askerlik yapmama yolunu açan yasa teklifi hazırlandı. Teklifle, Tümer Metin gibi askerlik yaşı nedeniyle transfer olmak zorunda kalan futbolcuların askerliklerini 38 yaşına kadar tecil etme imkanı doğacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelen Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, sporcuların askerlik yaşı ile ilgili bir görüşme yaptılar. Görüşmede, başta milli sporcuların olmak üzere, askerlik yaşının 38'e kadar tecil edilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Ak Parti grubunda hazırlanan ve Askerlik Kanunu’nda değişiklik yapan teklife göre, A Milli Takım kadrolarında yer alan, olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonaları ile uluslararası müsabakalarda ilk 3'e giren ve aynı dereceyi yapan takımlarda yer alan aktif spor yaşamını sürdüren sporcuların askerlikleri 38 yaşına kadar tecil edilecek. Türkiye Profesyonel Futbol Ligleri olan Turkcell Süper Lig, Bank Asya 1. Lig ile TFF 2. ve 3. Liglerde oynayan futbolcularda askerlik tecil yaşı 35'e çıkarılacak.

Aynı şekilde, 3 ve daha fazla ligi bulunan diğer spor dallarında (voleybol, basketbol, hentbol gibi), en üst iki ligde yer alan takımlar ile en az 2 ligi bulunan spor dallarında da en üst ligde yer alan takımların sporcularının askerlik tecil yaşı da 35 olacak.