BIST 1.441
DOLAR 8,42
EURO 10,18
ALTIN 493,99
HABER /  GÜNCEL

Duruşmada kadın avukatla hakim arasında 'etek boyu' tartışması

KARTAL'da bulunan İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi'nde görülen bir duruşmada hakim ile kadın avukat arasında "etek boyu" tartışması yaşandı. Hakim, etek boyunun avukatlık mevzuatına aykırı olduğunu söyleyerek, etek boyunun fotoğrafının çekilmesini istedi. Olayın sosyal medyada hızla yayılmasının ardından HSK harekete geçti. HSK, olay ve hakim hakkında soruşturma başlattı.

Abone ol

Tutanaklara yansıyan tartışmada hakim dosyaya ulaşan bilirkişi raporunu okudu ve avukatlara söz verdi. Söz alan kadın avukat bilirkişi raporuna karşı konuşmaya başladı.

Eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 santim yukarıda olduğunu söyledi

Bu sırada hakim, kadın avukatın eteğinin diz üstünden yaklaşık 15 santim yukarıda olduğunu, bu hali ile avukatlık mevzuatına aykırı olduğunu, giyim kuşam etik kurallarına aykırı olduğunu söyledi. Dinleyici sıralarında bulunan 2 avukata da etek boyunun avukatlık hukuku mevzuatına, örfüne uygun olup olmadığı soruldu. 2 avukat da etek boyunun avukatlık, hukuka ve örfüne uygun olduğunu, özgürlük alanı ile ilgili olduğundan etek boyuna müdahale edilmemesi gerektiğini belirtti. 

Adalet Bakanı Gül'den açıklama

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İstanbul'da bir iş mahkemesi hakiminin duruşma sırasında avukatın etek boyuna tepki göstermesine ilişkin, "Mesleğinde 30 yıldan fazla bir süreyi geride bırakmış, artık geriden gelenlere iyi örnek olması gereken bir yargı mensubunun önündeki davayla değil de avukatın kılık kıyafetiyle meşgul olması hiçbir şartla kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

Hakim, etek boyunun çekilmesini istedi

Hakim, baro başkanlığına bildirilmesi için etek boyunun cep telefonu ile fotoğrafının çekilmesini istedi. Kadın avukat ise "Etek boyumun çekilmesini istemiyorum" dedi. Yaşananlar duruşma tutanağına geçti. Hakim, duruşma zaptının bir suretinin İstanbul Baro Başkanlığı'na gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi. 

HSK hakim hakkında soruşturma izni verdi

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanvekili Mehmet Yılmaz, İstanbul'da duruşma sırasında avukatın etek boyu nedeniyle tepki gösteren İş Mahkemesi hakimi hakkında soruşturma izni verildiğini bildirdi.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, "İstanbul İş Mahkemesi hakiminin, mini etekle duruşmaya gelen avukata tepki gösterdiğine" ilişkin haberlerin basında yer alması üzerine, resen harakete geçildiğini ve inceleme başlatıldığını belirtti.

İnceleme sonucu, İstanbul İş Mahkemesi hakimi hakkında soruşturma izni verildiğini aktaran Yılmaz, konunun takipçisi olacaklarını vurguladı. 

ÖNCEKİ HABERLER
Soylu'dan çarpıcı açıklama: Sürprizimiz var! Bayram tatilinde yola çıkacaklar dikkat
Huawei yasağının Google'a faturası ağır oldu!
İzmir'de dikkat çeken Bylock operasyonu 8 gözaltı
E okul karne bakma nasıl olur TC ile karne notu sorgulaması
'Askeri casusluk' kumpas davasında karar çıktı
İstanbul seçimlerinde usulsüzlük! Müdürler şüpheli sıfatıyla ifade verdi
Ekrem İmamoğlu'nun askerlik fotoğrafı ortaya çıktı yanındaki isme dikkat
Doktorla nasıl askerlik yapacak yeni askerlik sistemi detayı
Cem Uzan'ın "12 Haziran" paylaşımı büyük merak uyandırdı!
Zümrüt Apartmanı yayıncısı Alaattin Topçu'dan rezil açıklama
Yorumlar 16 yorum