BIST 1.565
DOLAR 7,46
EURO 9,07
ALTIN 443,52
HABER /  DÜNYA

Dün akşam ABD ile varılan anlaşmaya Rusya'dan ilk tepki

Dün akşam varılan ve belli garantiler karşılığında Suriye'deki harekatın askıya alınmasını öngören ABD ile anlaşma sonrası Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye'den, bilgi almayı umduklarını söyledi. Konuyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bir açıklama yaptı.

Abone ol

ABD ve Türkiye, Suriye'ye yönelik 13 maddeden oluşan ortak bir bildiriyle, Suriye'de başlatılan Barış Pınarı Harekatı'na ara verildiğini, 5 günün sonunda terör unsurlarının belirlenen güvenli bölge sınırlarının dışına çıktığı takdirde harekatın bitmesi noktasında anlaşmaya vardı. Öte yandan anlaşmayı yakından takip eden Rusya'dan bir açıklama geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye ile ABD arasında Suriye'nin kuzeyine ilişkin yapılan anlaşma hakkında konuştu.

'Bilgi almayı umuyoruz'

Peskov basın toplantısında, Türkiye ve ABD arasında Suriye'nin kuzeydoğusu için varılan anlaşmaya ilişkin, "Türkiye'den bilgi almayı umuyoruz" dedi.

ABD heyeti ile 12 maddelik bir anlaşmaya varan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayın 22'sinde Rusya'ya gidecek ve Putin ile bir araya gelecek. 


Bir açıklama da Lavrov'dan

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin ABD heyeti ile Suriye'nin kuzeyine düzenlediği Barış Pınarı Harekatı üzerine vardığı anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu. Lavrov, "Türkiye'nin kendi sınır güvenliği ile ilgili meşru kaygılarını anlıyoruz ve haklı buluyoruz. Biz 1998 yılında yapılan Adana Mutabakatı'nın uygulanmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu amaçla bu anlaşmanın taraflarıyla henüz uygulanmayan anlaşmanın uygulanması yönünde temaslar kurmayı hedefliyoruz. Suriye'nin otoritesi ve Kürt oluşumları ve liderleriyle Suriye'nin toprak bütünlüğü çerçevesinde sorunun diyalog yoluyla çözülmesini savunuyoruz" dedi.

Suriye'nin toprak bütünlüğü dahilinde yeniden bir yol belirlenmesi gerektiğini belirten Lavrov, "Bu yollar Türkiye'nin sınır güvenliği ve hassasiyetleri doğrultusunda uygulanmalı. Ortadoğu'nun bir kısmında biriken çelişkiler göz önüne alındığında bunu çok karmaşık bir süreç olduğunu düşünüyorum. Ancak başarılı olunması için tüm çabamızı sergileyeceğiz" dedi.

''Türkiye'nin güvenliğini garanti edecek şartlar oluşturulmalı"

Lavrov, ABD ile Türkiye arasında anlaşmaya varılan mutabakat ile ilgili olarak, "Suriye'nin egemenliğini ve Türkiye'nin güvenliğini garanti edecek şartlar oluşturulmalı" ifadelerini kullandı. "Bazı ülke liderlerinin Türkiye'nin operasyonunun meşru olmadığını savunmasını nasıl yorumluyorsunuz?" sorusuna ise Lavrov, "Biz zaten net ifadeler kullandık. Türkiye'nin şu anda Suriye'de varlığını koruyan terörist tehditlere karşısında sınır güvenliğini korumaya çalışmasını meşru olarak görüyoruz. Aynı zamanda sorunun diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz" şeklinde cevap verdi.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri YPG kendini kamufle etmek için sınıra Rusya bayrağı astı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan-Pence görüşmesi direkt etkiledi! Dolar sert çakıldı
Amerikan Başkanı Trump'tan skandal açıklama! Türkiye ile YPG'yi bir tuttu
Manchester United'dan Merih Demiral için 30 milyon euro
İran haber ajansından TSK'yla ilgili kara propanda
18 Ekim evde bakım maaşı yatan iller hangisi il il sorgulama
Öztura: Vardiyalı çalışanlarda kanser riskinin artması önemli bir bulgu
Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç: PYD/YPG'ye ABD'nin dostu diyorlar
Erdoğan'dan Trump'ın twitter mesajına anlamlı yanıt!
Cuma mesajları resimli 2019 yeni cuma sözleri 2019
AB'den ABD-Türkiye anlaşmasıyla ilgili açıklama: Not ettik
Yorumlar 3 yorum