BIST 1.334
DOLAR 7,95
EURO 9,49
ALTIN 462,95
HABER /  EKONOMİ

Dolar kuru kaç para? Dolarda son durum! (29.08.2019)

Doları olumsuz anlamda fazlasıyla etkileyen ABD-Çin ticaret savaşına yönelik gelişmeler ve Brexit süreci izlenirken, dolar/TL bu sabah güne 5.80 seviyesinin üstünde başladı.

Abone ol

ABD-Çin ticaret savaşına yönelik endişelerle Pazartesi illikit piyasada TL’de stop loss (zarar-kes) emirlerinin çalışmasıyla dolar/TL 6.47’ye kadar yükselmiş ancak kalıcı olamamıştı.

Dolar/TL saat 12:01 itibari ile 5.8261/5.8387’den işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının dolara yansıması

ABD ile Çin arasında iki yıldır devam eden ticaret anlaşmazlığı küresel ekonomiye giderek daha fazla zarar vererek politika yapıcıları ekonomik büyümeyi canlandırmak için faiz indirimleri ve yeni destek tedbirleri ile karşılık vermeye zorluyor.

Brexit tarafında ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiliz parlamenterlerin, yasama planlarına ilişkin oylamayı 21-22 Ekim tarihlerinde yapabileceklerini söyledi. Bu adım Brexit planları nedeniyle Johnson ve parlamento arasında gerilime neden olabilir.

İngiltere’yi 31 Ekim’e kadar anlaşma sağlanamasa bile AB’den çıkarmak isteyen Başbakanı Boris Johnson, planını hayata geçirmek için parlamentonun askıya alınması ihtimalinin göz ardı edilemeyeceğini belirtmişti.

Para birimlerine olumsuz yansıyor

Risk iştahında gözlenen azalma genel olarak gelişmekte olan ülke para birimlerine de olumsuz yansıyor. Bu noktada yapılan yüklü faiz indiriminin ardından geçen haftaki zorunlu karşılık düzenlemeleri de Türkiye’de para politikası bileşiminde gevşeme endişeleri yaratmasıyla TL’de nispeten daha olumsuz bir performans gözleniyordu.

Bu çerçevede ABD ile ilişkilere yönelik endişelerin azalması ve sunduğu yüksek faiz nedeniyle TL’nin son dönemde artan cazibesi küresel resesyon endişeleri, para politikası ve Suriye kaynaklı jeopolitik endişelerin gölgesinde kaldı.

Analistler Türkiye ekonomisine yönelik güvensizliğin TL’yi daha kırılgan kıldığına, küresel risk iştahı ve Türkiye’ye yönelik algının hala bozuk olması nedeniyle TL’de baskının devam edebileceğine dikkat çekiyor.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Türkiye’de üretilen lüks yat Singapur’a satıldı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
ÖSYM ais girişi KPSS sonuçları saat kaçta açıklanır?
Sivas'ta HES kanalı patladı: Araçlar suya kapıldı
Sivas'ta HES kanalı patladı 3 araç suya kapıldı
ÖSYM KPSS sonuç sayfası açıklanıyor saat kaçta sorgulanacak?
KPSS sonuçları sorgulama şifresini unutan ne yapacak?
Ekin Mert Daymaz kaç yaşında kimdir hangi dizilerde rol aldı?
Yorumlar 3 yorum