BIST 4.813
DOLAR 19,18
EURO 20,79
ALTIN 1.214,64
HABER /  EKONOMİ

Doktor Kıyamet'ten Türkiye ekonomisi açıklaması

Doktor Kıyamet adıyla bilinen ekonomist Marc Faber, Türkiye ekonomisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Faber, 'Ben 10 yıl sonrası için hisse senedi alacak olsam ABD’den değil Türkiye’den hisse senedi alırım' dedi.

Abone ol

Ünlü ekonomist Marc Faber, Türk hisse senetlerinin, 2000 yılına göre iki kat yüksek ve 2010’a göre ise yarı yarıya düşük olduğunu belirterek, “Türk varlıkları ne ucuz ne de pahalı. ‘Ucuz’ dememiz için yüzde 30 daha düşmeli” diye konuştu.

Faber, “Ancak kafama silah dayasalar ve ‘Hisse al’ deseler; ben 10 yıl sonrası için hisse senedi alacak olsam ABD’den değil Türkiye’den hisse senedi almayı tercih ederim” dedi.

Sermaye Piyasaları Kongresi’nde Londra, Dubai, Hong Kong gibi merkezlere bakarak İstanbul’un bölgesel bir finans merkezi olma yolunda potansiyel konumunu değerlendiren Faber, “Bana sorarsanız, finans merkezi değil müreffeh bir ülke olmak isterdim” değerlendirmesinde bulundu.

"DÜŞÜK FAİZ İÇİN PARAYI SIKIN’"

Merkez Bankası’nın Türk Lirası’nı güçlü mü yoksa zayıf mı tutacağı konusunda karar vermesi gerektiğini dile getiren Faber, “Siz düşük faiz isterseniz faiz düşmez, aksine çıkar. Sıkı para politikası ile para istikrara kavuşursa Hindistan’da olduğu gibi faiz düşer” ifadesini kullandı.