BIST 11.027
DOLAR 32,87
EURO 35,65
ALTIN 2.548,87
HABER /  EKONOMİ

Altın yorumları altın fiyatları 2016'da...

Altın yatırımcısının gözü kulağı altın yorumlarında. Uzmanların altın yorumlarına göre altın fiyatları 2016'da yatırımcıları sevindirecek.

Abone ol

En yeni altın yorumları Güneydoğu Asya’nın en büyük bankası DBS Group Holdings Ltd.'den geldi.

Yorumlara göre altın yatırımcılarının faiz artışı sinyali veren Fed’den korkmasına gerek yok. DBS, “Altın yatırımcıları için 2016 yılı Fed Başkanı Janet Yellen faizleri artırsa bile iyi geçecek” değerlendirmesi yaptı.

DBS, Fed’in faizleri kademeli olarak yükselteceği ve artış döngüsünün önceki turlara göre daha düşük bir seviyede zirve yapacağı tahmini ile birlikte gelecek yıla ilerlenirken altında iyimser bir duruş sergiliyor. Singapur merkezli banka, henüz bir fiyat hedefi belirlemedi ancak şirketin altın görünümü ilkfaiz artırımının 2016’nın ilk çeyrek döneminde geleceği beklentilerine dayanıyor.

ALTIN FİYATLARI GÖRÜNÜM POZİTİF

DBS’nin kıdemli yatırım stratejisti Manish Jaradi, “Fed tarafından faizlerde kademli bir artış yapılması ve ABD faizlerinin önceki döngülere göre düşük olacağına ilişkin genel görüş  altın için pozitif” dedi. DBS ikinci çeyrek dönemde altın tavsiyesini “nötr”e yükseltti, ardından Ağustos ayı ortasında “overweight”e döndü.

Altın yatırımcıları, ABD Merkez Bankası’nın borçlanma maliyetlerinde 2006’dan bu yana ilk kez gerçekleştireceği artışın zamanlanmasına odaklanmış durumda. Altın fiyatları, Fed’in faiz artırımı erteleyebileceği beklentileri ile Perşembe günü Haziran’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Fed yetkilileri, küresel büyüme endişeleri ve enflasyonun düşük seyretmesi ile birlikte Eylül ayında faiz artırımına gitmekten kaçınmıştı. DBS’nin duruşu, rakibi Oversea-Chinese Banking Corp. ile çelişiyor. Analist Barnabas Gan, faizlerin yükselmesi halinde altın fiyatının gerileyeceğini öngörüyor.

Jaradi, “Faiz artırımı kaçınılmaz ancak ekonomik zayıflığın faiz artırımı döngüsünü beklenenden çok daha hızlı şekilde sınırlandıracak” diye konuştu. 

Spot altın Singapur saati ile 12.31’de ons başına 1,178 dolardan işlem gördü. Altın bu yıl 2013 ve 2014’deki kayıpları ardından yatay bir seyir izliyor.