BIST 5.052
DOLAR 19,09
EURO 20,60
ALTIN 1.195,73
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

125 milyon yıllık kürklü hayvan fosili bulundu

İspanya'da, fare büyüklüğünde kürklü bir hayvana ait, 125 milyon yıllık olduğu değerlendirilen fosil bulundu.

Abone ol

Nature dergisinde yayınlanan makalede, "Spinolestes xenarthrosus" adı verilen canlıya ait fosilin, İspanya'daki ünlü Las Hoyas fosil alanında ortaya çıkarıldığı belirtildi.

Las Hoyas alanında bulunan ilk memeli fosili olma özelliği taşıyan fosildeki kürk ve omurga dokularının yanı sıra, karaciğer, akciğer ve diyafram dokularının da sağlam olduğu bildirildi. 

Almanya'nın Bonn Üniversitesi'nden Profesör Thomas Martin, normalde pek çok memeli hayvan fosili bulunduğunu ancak yumuşak parçaların asla bu kadar ayrıntılı olmadığını söyledi.

Sıçanla fare benzeri olan hayvanın, günümüzün kır faresini andırdığını belirten Profesör Martin, bu canlının 50-70 gram aralığında olduğunu, büyük ihtimalle yerde yaşadığını ve böcek yiyerek beslendiğini dile getirdi.

Büyük kulakları, noktalı yüzü, kısa yelesi ve yumuşak tüylü bir karnı olan Spinolestes'in sırtının alt tarafında, onu yırtıcılardan koruyabilecek küçük, sert dikenler olduğu belirtildi.

Bugün sıcak ve kurak olan İspanya'daki Cuenca şehrinin bulunduğu Las Hoyas fosil alanının, 125 milyon yıl önce yemyeşil, sulak tropikal iklime sahip olduğu tahmin ediliyor. Alanda daha önce timsah, semender (kuyruklu kurbağa), kuş, böcek ve küçük dinazor fosilleri de bulunmuştu.