BIST 2.011
DOLAR 13,46
EURO 15,27
ALTIN 792,92
HABER /  GÜNCEL

Doktor işkenceye kızarıklık dedi!

İzmir'de gözaltındaki Fevziye Cengiz'e işkence yapıldığı gerekçesiyle yapılan başvuru korkunç bir gerçeği de ortaya çıkardı.

Abone ol

İzmir Karabağlar Polis Merkezi’nde 2011 yılı Temmuz ayında gözaltına alınan Fevziye Cengiz’in dövülmesine ilişkin hastane raporunu düzenleyen Dr. A.K.’ye İzmir Tabip Odası tarafından verilen ’uyarı’ cezası kararını Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu yetersiz bularak bozdu.

Fevziye Cengiz’in avukatı Hanife Yıldırım’ın olay günü Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde görevli nöbetçi doktor A.K. ile karakolda bulunan polis memurları Ş.Ü. ve C.İ. hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunu değerlendiren Cumhuriyet Savcısı Murat Veysel Sular, hazırladığı iddianamede, Fevziye Cengiz’in polis merkezinde dövülmesinden sonra rapor için götürüldüğü Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’nde, görevli doktor A.K. tarafından muayene edildiğini, ancak doktorun yeterince muayene etmeden müştekinin sağ kolunda ve yüzündeki, kırmızı ekimozların saptandığını belirtmekle yetindiğini kaydetti.

Fevziye Cengiz’e aynı gün Adli Tıp Şube Müdürlüğü’nde yapılan muayenede, vücudundaki darp ve cebir izlerinin ayrıntılı olarak tespit edildiği vurgulayarak, Dr. A.K.’nın ’görevi kötüye kullanma’ suçunu işlediğini iddia etti. Dr. A.K. hakkında 6 ay ile 2 yıl arasında, polis memurları Ş.Ü. ve C.İ.’nin, müşteki Fevziye Cengiz’in darp edildiğini görmelerine rağmen, bu olayı yetkili makamlara bildirmedikleri gerekçesiyle, ’suçu bildirmemekten’ 1 yıl hapis cezası istemiyle yargılanmalarını istedi. İzmir 10’uncu Sulh Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama sonunda, polis memurları Ş.Ü. ve C.İ. ile, doktor A.K.’nın beraatine karar verildi.
 
AVUKAT ODAYA BAŞVURDU
 
Bu dava sürerken, Fevziye Cengiz’in avukatı Hanife Yıldırım, Dr. A.K.’yı, müvekkiline yapılan işkenceyi raporunda belirtmediği iddiasıyla İzmir Tabip Odası’na şikayet etti. 21 Kasım 2012’de İzmir Tabip Odası, doktor A.K. hakkında ’adli vakaların muayenesinde ve rapor tanziminde gerekli özeni göstermemek’ iddiasıyla soruşturma başlattı. İzmir Tabip Odası, ’uyarı’ cezası verdi. Avukat Hanife Yıldırım, İzmir Tabip Odası’nın verdiği ’uyarı’ cezasının yetersiz olduğunu belirtip, Dr. A.K.’nın ’mesleksel bilgi ve becerilerini insan onuruna ters düşecek amaçlarla kullanmak, işkence yapmak, işkenceye katılmak veya işkence olarak nitelendirilebilecek işlem ve davranışlarda bulunmak, işkence bulgularının tespitinde gerçeğe aykırı rapor düzenlemekten, geçici olarak 15 günden 6 aya kadar meslekten alıkoyma’ cezası ile cezalandırılması istemiyle Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu’na başvurdu.
 
O KARARI BOZDU
 
Türk Tabipler Birliği Yüksek Onur Kurulu, Dr. İbrahim Tufan Ünal başkanlığında, Avukat Hanife Yıldırım’ın talebini inceledi. Kurul, dosyadaki bilgi ve belgelerin incelenmesi sonucunda, oy birliği ile aldığı kararda, "Dr. A.K.’nın İzmir Tabip Odası Onur Kurulu kararında belirtilen eylemleri ile verilen ceza arasında adil dengenin kurulmadığı, eylemin niteliği göz önüne alındığında, daha önce ceza almamış olmasının hekim lehine takdir hakkı kullanılmasının gerekçesi olamayacağı sonucuna varılmakla, Dr. A.K.’in uyarı cezası ile cezalandırılmasına ilişkin İzmir Tabip Odası Onur Kurulu kararının bozulmasına oybirliğiyle karar verildi" denildi.
 
Avukat Hanife Yıldırım, kararın bozulmasının yerinde olduğunu, görevini yapmadığını belirttiği Dr. A.K.’ya ağır ceza verilmesi gerektiğini söyledi. İzmir Tabip Odası bozma kararının ardından şikayeti yeniden değerlendirecek.
ÖNCEKİ HABERLER
Chelsea Galatasaray maçı 18 Mart Salı Star Tv'de
Chelsea Galatasaray maçı 18 Mart Salı Star Tv'de
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Galatasaray Chelsea maçıyla ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz
Galatasaray Chelsea maçıyla ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz
Kırım'da referandum: 'Yüzde 93 evet'
Kırım'da referandum: 'Yüzde 93 evet'
Hemşireyi öpen denizci öldü
Hemşireyi öpen denizci öldü
İzmir mitingi öncesi Erdoğan gerginliği
İzmir mitingi öncesi Erdoğan gerginliği
Davutoğlu Suriye yönetimine çattı!
Davutoğlu Suriye yönetimine çattı!
Sivasspor Trabzonspor maçının golleri (4-0)
Sivasspor Trabzonspor maçının golleri (4-0)
Aspirin içenler bu habere dikkat!
Aspirin içenler bu habere dikkat!
Trabzonspor Sivasspor maçının sonucu özeti ve golleri 16 Mart 2014
Trabzonspor Sivasspor maçının sonucu özeti ve golleri 16 Mart 2014