HABER /  DÜNYA

Dmitriy Peskov'dan YPG açıklaması: TSK'yla teke tek kalacaklar onları ayırmayacağız

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, YPG'nin geri çekilmesiyle ilgili olarak, "Kürt güçler, Türkiye sınırından çekilmezse TSK'yla teke tek kalacaklar, onları ayırmayacağız" açıklaması yaptı.

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya ile Türkiye'nin 22 Ekim'de Soçi'de vardıkları mutabakat kapsamında, Suriye-Türkiye sınırının Suriye tarafındaki ‘Kürt güçlerin konuşlu oldukları yerlerden çekilip ülkenin derinliklerine doğru ilerlemesi hususunda itinalı bir çalışma yürütülmekte olduğunu’ belirtti.

Ancak söz konusu sürecin ilk aşamalarında birtakım pürüzler yaşanabileceğini de kaydetti.

"Birtakım temaslar sürdürülüyor"

Peskov, "Kürtlerin temsilcileri ile birtakım temaslar sürdürülüyor, biliyorsunuz ki (Kürt güçler tarafından) varılmış olan mutabakatı destekledikleri ve buna uymaya niyetli olduklarına dair bir açıklama yapıldı" diye devam etti.

"Pürüzler yaşanmasını tabii ki dışlayamayız"

"Bahsettiğim temaslar esnasında Kürt güçlerin çekilme süreci de garanti altına alınıyor" diyen Peskov, "İlk aşamalarda birtakım pürüzler yaşanmasını tabii ki dışlayamayız. Zira karmaşık bir durum içerisindeyiz ve bunun bir anda normalleşmesini bekleyemeyiz. Ancak çok itinalı bir çalışma yürütülmekte olduğunu da herkesin bilmesini isterim.

O zaman da maalesef söz konusu Kürt birlikleri Türk Silahlı Kuvvetleri ile teke tek kalacaklar.

"Bizim askeri polisimiz durmayacak"

Bunun yanında Kremlin Sözcüsü, "Kürt güçlerin Suriye'nin kuzey kesimlerinden ayrılmamaları halinde bu bölgelerde onlarla (Türk güçlerin) arasında Suriye sınır muhafızları ve bizim askeri polisimiz durmayacak" dedi.

Ne olmuştu?

Rusya ile Türkiye'nin Soçi'de vardıkları mutabakat kapsamında Suriye'deki Kürt güçlerin, 150 saat içerisinde Türkiye sınırındaki 30 kilometrelik alandan çekilmelerine karar verilmişti.

Mutabakat, Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisinin, Barış Pınarı Harekatı alanı dışında kalan sınır hattına girmelerini de içeriyor. Türk ordusunun şu anda mevzilendiği Barış Pınarı Harekatı alanından ne zaman çekileceğine dairse henüz bir anlaşmaya varılmış değil. Ancak Rus ve Türk güçler operasyon alanı sınırlarının batısı ve doğusunda ortak devriye gerçekleştirecekler.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Metropoll'den bomba anket: Ali Babacan ve Davutoğlu'nun yeni partileri fiyasko Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Turuncu ve gri listedeki 2 teröristin üstüne çizik! 900 bin lira devletin kasasında kaldı
Tahvil faizi geriledi En son 20 ay önce bu seviyeyi görmüştü
Emre Belözoğlu 1 yıl daha oynayıp tarihe geçmek istiyor
MHP'li Erkan Akçay: 'Barış Pınarı Harekatı'nın meşruiyeti kabul edildi
Beşiktaş-Galatasaray derbisinin biletleri satışa sunuldu
Ek atama kontenjan listesi 2020 belli oldu mu ek atama takvimi
Yorumlar 1 yorum