BIST 5.005
DOLAR 18,64
EURO 19,64
ALTIN 1.075,92
HABER /  SAĞLIK

Diyarbakırlı genci öldürdü! Sigarayı bıraktırıyor denen karışım

DİYARBAKIR'da işçi olarak çalışan 25 yaşındaki Murat Duman sigarayı bırakmak için arkadaş önerisi ile aldığı bitkisel karışımı kullanınca fenaşıp öldü.

Abone ol

DİYARBAKIR'da sigarayı bırakmak için bitkilerden oluşan bir karışım içen 25 yaşındaki Murat Duman aniden fenalaştı. Ailesinin sağlık ekiplerine haber vermesi üzerine Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Duman, yarım saat yoğun bakımda kaldıktan sonra hayatını kaybetti. Murat Duman'dan otopsi için alınan örnekler İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Adlı Tıp Kurumu'ndan gelecek sonuçlar ile Duman'ın kesin ölüm nedeni belli olacak.

Murat Duman'ın ailesi, çocuklarının kullandığı bitkisel ilaçlardan dolayı hayatını kaybettiğini söylüyor.  Murat Duman'ın ablası Leyla Duman şunları söyledi:

-"Kardeşim yaklaşık 7-8 yıldır sigara kullanıyordu ve sigarayı bırakmak istiyordu. Sigarayı bırakmak için hap ve bitkisel ilaçlara yönelmişti. Bir arkadaşının önerisi ile aktardan bitkilerden oluşan bir karışımı alarak kullandı.

Kolaya benziyordu süzünce katılaştı
Bu karışımı aktar hazırlamış ve karışım görsel olarak kolaya benziyordu. Kavanozdaki karışımın içinde çay demine benzer şeyler ve limon vardı. Kardeşim bu karışımı süzgeçte süzdü ve karışım katılaştı. İki tatlı kaşığı kadar bu karışımdan aldı. Yarım saat sonra kardeşim banyoya girdi.

-Banyodan su sesi gelmediği için önce seslendik, ses gelmedi. Ses gelmeyince kapıyı kırarak içeri girdik. Kardeşim baygın bir şekilde yerde yatıyordu. Vücudunun bazı yerleri morarmıştı ve kardeşim kusmuştu. Hemen nabzını kontrol ettim. Nabzı atıyordu. Kardeşim yarım saat yoğun bakımda kaldı ve ardından vefat etti. Bizim canımız yandı. Vatandaşların bu tarz ilaçlardan ve internet üzeri satılan ilaçlardan uzak durmasını istiyoruz." 

Baba Mehmet Duman da "Sağlık Bakanlığı'ndan ricam, zararlı bitkisel ilaçlar ve internet üzerinden satılan ilaçlara el atmalarıdır. Benim canım yandı, başka insanların canı yanmasın" şeklinde konuştu.