BIST 7.979
DOLAR 28,94
EURO 31,22
ALTIN 1.889,86
HABER /  GÜNCEL

DGS tercihleri ne zaman bitiyor ÖSYM AİS DGS tercih sayfası

DGS tercihleri son gün ne zaman 2018 DGS tercih işlemleri hangi gün saat kaçta bitecek sorusu binlerce öğrencinin gündeminde. ÖSYM AİS E-Devlet üzerinden giriş ile gerçekleştirilebilecek olan DGS tercihleri, 14 eylül tarihine kadar devam edecek. Peki ek yerleştirme ne zaman yapılacak?

Abone ol

DGS tercihleri ne zaman bitiyor, 2018 DGS tercih işlemleri için son gün ne zaman soruları sıkça merak edilmeye başladı. 2 yıllık lisans programlarından 4 yıllık lisans programlarına geçmeye hak kazanan öğrenciler DGS tercih işlemlerini 14 Eylül Cuma gününe kadar e-devlet üzerinden yapabilecek. Öte yandan ek yerleştirme işleminin ne zaman yapılacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, DGS tercihleri için son gün ne zaman? Ek yerleştirme ne zaman olacak?

Meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin örgün ve açıköğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için düzenlenen DGS'nin sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih işlemleri de başladı.

DGS tercihleri, ÖSYM AİS ekranı üzerinden erişime açıldı. Aday İşlemleri Sistemine girmek için şifreye sahip olan ya da E-Devlet üzerinden giriş ile gerçekleştirilebilecek olan DGS tercihleri, 14 eylül tarihine kadar devam edecek.

DGS TERCİH İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

DGS TERCİH KODLARI: DGS tercihlerinde faydalanacağınız lisans alan kodları ve özel şartlar bilgisine, aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

EN ÇOK KATILIM YENİ MEZUNLARDAN: ÖSYM tarafından 2017 yılında yayımlanan DGS raporlarına göre sınava katılan adayların yaklaşık yüzde 50'sinin yeni mezunlar olduğu, yüzde 70'e yakın kısmının ise son 3 yılda mezun olan adaylardan oluştuğu bilgisi yer aldı. Aynı rapora göre DGS'ye giren adayların yüzde 14'ünün ise henüz mezun olmayanlardan meydana geldiği detayları bilgi olarak verildi.

KAÇ TERCİH HAKKI VAR: Sınav sonuçlarının açıklanması ile adaylar tercih işlemi yapacaklar. Adayların sonuç belgelerinde; 2018 DGS puanları, ön lisans başarı puanları yer alacak. Bu bilgiler dışında adaylar sınav sonuç belgesi üzerinden testin sayısal ve sözel bölümlerinde yaptıkları doğru ve yanlış cevap sayılarına da ulaşabilecekler. Adaylar için tercih tarihleri, ÖSYM tarafından belirlenecek.

ÖSYM tarafından belirlenen tarih aralığında DGS tercih işlemleri yapılabilecek. Tercih işlemini yapan adaylar, tercih süresi içinde tercihlerinde değişiklik yapabilecek. Adayların tercih için toplam 30 tercih hakkı bulunuyor. 30 tercih hakkının tamamının adaylar tarafından doldurulma zorunluluğu bulunmuyor.

EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN YAPILACAK: DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

Bu durumunda adaylar, 2018-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir. Ek Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmaz.