HABER /  GÜNCEL

Dışişleri Bakanlığı'ndan Bozkurt tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Avusturya'da Sembol Yasasının 'Bozkurt' işaretini içerecek şekilde yürürlüğe giremesine tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Avusturya'da Sembol Yasasının 'Bozkurt' işaretini içerecek şekilde yürürlüğe giremesine dair açıklama yaptı. Yazılı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Avusturya’da parlamentoda kabul edilen ve yasalaşma süreci tamamlanan “Sembol Yasası”nın “Bozkurt” işaretini içerecek şekilde 1 Mart 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olmasını kabul etmiyor ve bir kez daha şiddetle kınıyoruz.

Tüm uyarılarımıza rağmen, Avusturya İçişleri Bakanlığınca anılan yasa doğrultusunda 11 Şubat 2019 tarihinde yayımlanan yönetmelikte, ülkemizde yasal bir siyasi partinin sembolü olan “Bozkurt” işaretinin PKK gibi eli kanlı bir terör örgütünün sembolüyle aynı listede yer alması tam bir skandaldır; popülizmin ulaştığı noktayı göstermesi açısından da düşündürücüdür.

Avusturya, bu akıl ve mantık dışı kararıyla sadece bu sembolü kullanan siyasi parti ve destekçilerini değil, bütün siyaset kurumunu ve meşru siyaset zeminini hedef almıştır.

Avusturya’nın hem ikili ilişkilerimize ciddi etkileri olacak, hem de popülizmi körükleyen çıkmaz sokak siyasetini bırakarak bu yoldan dönmesi beklenmektedir. İlişkilerimizin selameti ve bağnazlığın yerini aklıselimin alması açısından bu elzemdir.

ÖNCEKİ HABERLER
Halis Günday 5. kez parti değiştirdi! Bakın sebebi neymiş
Alex de Souza geri döndü
e bordro görüntüleme şubat ayı maaş sorgulama-Maliye Bakanlığı
Tuğrul Türkeş'ten Erdoğan'a teşekkkür
Roma'da taraftar kavgası: 3 yaralı
İBB burs ücreti kaç para ilk burs ödemesi ne zaman?
Yorumlar