BIST 10.471
DOLAR 32,69
EURO 35,06
ALTIN 2.448,57
HABER /  SAĞLIK

Dikkat! Vuvuzela sesi sağır edebilir

Ear Teknik Başkanı Mehmet Ağaç açıkladı. 85 desibel üzerindeki ses tehlikeli. Vuvuzela'nın sesi de...

Abone ol

İşitme Cihazı üreticisi Ear'ın Teknik Başkanı Mehmet Emin Ağaç, yaptığı yazılı açıklamada, insan bünyesinin 85 desibel üzerindeki sesleri tolare edemediğini belirterek, Güney Afrika'da düzenlenen 2010 Dünya Kupası maçlarında kullanılan vuvuzelanın ise 120 desibelin üzerinde yüksek ses çıkardığına işaret etti.

Ağaç, ''80-110 desibel arasındaki sesler insan kulağına zarar verirken, 120 desibel üzeri sesler de acı vermekte ve kulağın sinir sistemini kalıcı olarak tahrip etmektedir'' dedi.

Yüksek gürültünün sağlık açısından kanıtlanmış zararlarına dikkati çeken Ağaç, açıklamasında, şunları kaydetti:

''Yüksek gürültü, duymayı sağlayan sinirleri tahrip ediyor. Kişinin psikolojisi üzerinde etki yaparak aşırı sinirlilik ve strese neden oluyor. Fizyolojik olarak yüksek tansiyon, ani refleks meydana getiriyor. Fiziksel olarak kalıcı veya geçici işitme kaybına neden oluyor. Kişide performans kaybı, konsantrasyon bozukluğu, hareketlerin yavaşlaması gibi sonuçlara neden oluyor.

Açıkça bilinmelidir ki 85 desibelin üzerinde kulağımıza gelen her ses bizde bir acı eser bırakmakta, duyma sinirlerimizin bir kısmını tahrip ederek gitmektedir.''