HABER / GÜNCEL

Destek Yayınları ilanı! Yelda Cumalıoğlu bile çok şaşırdı

Destek Yayınlarının bir internet sitesinde yer alan ‘muhasebe personeli’ ilanı kriz yarattı. Destek Yayınları’nın sahibi Yelda Cumalıoğlu yazılı açıklama yaptırarak özür dilerken gazeteci Nedim Şener işin aslını öğrendi.

Destek Yayınlarının ‘muhasebe personeli’ alımı için verdiği ilandaki bir dipnot ortalığı karıştırdı. İlanda, “Türbanlı adayların başvuruları dikkate alınmayacaktır” deniliyordu. Yayınevinin sahibi Yelda Cumalıoğlu basın açıklaması yaptırarak özür diledi.

Olayın perde arkasını öğrenmek için yayınevi ile görüşen Nedim Şener, ilanı hazırlayan kişinin kovulduğunu açıkladı. Nedim Şener olayla ilgili şu bilgileri aktardı:
-“Kitaplarımı basan Destek Yayınları ile bu saçma ilan hakkında görüştüm. Destek Yayınları’nda başörtülülere ayrım yapılmadığı ve başörtülü çalışan olduğu söylendi. Yönetimin haberi olmadan hazırlanan bu ayrımcı ilanı hazırlayan kişi ile iş akdine son verilmiş”.

Destek Yayınevinden 'özür' açıklaması
Yelda Cumalıoğlu'nun sahibi olduğu Destek Yayınlarından yapılan açıklamada, “İstemeden de olsa rencide ettiğimiz tüm kardeşlerimizden özür dileriz” denildi. Açıklamada ilanı veren kişinin işine son verildiği belirtildi ve şunlar söylenildi:

Destek Yayınları kimin sarışın sahibi Yelda Cumalıoğlu yayınevi ile...

-“Yayınevimizin muhasebe departmanının eleman ihtiyacı sebebiyle verilen ilanda maalesef yönetimimizin bilgisi olmaksızın aranan personelin erkek ve türbanlı olmaması şeklinde bir niteleme yapılmıştır.

İlanı veren personel kurumu sabote etti
Kurumumuz hiçbir konuda (siyasi görüş, dinsel inanç, cinsiyet, cinsel tercih, felsefi görüş vb.) ayrımcılık kabul etmeyen bir anlayışa, pratikte de uygulamaya sahip bir kurumdur. Ancak ilanı veren bölümdeki bir personelin sabote etmesi sonucu hiç istenmeyen bu vahim durum bir ortaya çıkmış bulunmaktadır.

Kurumumuzda türbanlı personel var
-Kurumumuz kesinlikle ayrımcı bir politika gütmediği gibi aynı zamanda bünyesinde halihazırda türbanlı ve erkek personel çalıştırmaktadır.

İşine son verdik özür dileriz
-Böylesine zihin bulandırıcı bir algının oluşturulmasına sebep veren bahse konu personelimizin işine derhal son verilmiş olup bundan sonrasında iş ilanlarımızın yayınlanmasına yönetimimizin onayı dışında kısıtlama getirilmiştir. Kurumsal ciddiyete yakışmayacak bu tip bir provokasyona bir daha mahal verilmeyeceğini tüm kamuoyunun dikkatine sunar, istemeden de olsa rencide ettiğimiz tüm kardeşlerimizden özür dileriz”.

Yorumlar13 yorum