BIST 1.542
DOLAR 7,52
EURO 8,98
ALTIN 412,05
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Derin deniz canlıları Satürn'ün uydusunda yaşayabilir

Bilim adamları, derin denizlerde yaşayan mikroskobik canlıların, Satürn'ün Enceladus uydusunda hayatta kalabileceğini açıkladı.

Abone ol

"Nature Communications" dergisinde yayımlanan çalışma, oksijensiz ortamlarda üreyen ve metan oluşturan bazı metanojenik arkelerin Satürn'ün uydusu Enceladus'ta yaşayabileceğini ortaya koydu.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Cassini uzay aracının, 2005'te Satürn'ün çevresinde dönen Enceladus'un buzlu yüzeyinden sızıntı yapan sıcak su kaynakları tespit etmesinden bu yana bilim adamları, Enceladus'un dışarıdan gelen organizmalar için potansiyel bir evsahibi olup olamayacağını araştırmayı sürdürüyor.   

Viyana Üniversitesi araştırmacıları, ph seviyeleri ve sıcaklıkların yanı sıra basıncı da değiştirerek uydudaki koşulları oluşturmak üzere bazı simülasyonlar hazırladı.

Karbondioksit ve hidrojeni metana dönüştüren bir çeşit mikroorganizma olan üç tür metanojenik arke, söz konusu simülasyonlara yerleştirildi. 

Bu organizmalar, okyanusun derinliklerindeki hidrotermal boşluklar gibi olağanüstü çevre koşullarında yaşayabildiği için seçildi. 

Organizmalardan "Methanothermococcus okinawensis", yetirince beslenmemesine ve toksik kimyasallara maruz kalmasına karşın her türlü baskı ve sıcaklıkta gelişmeyi sürdürdü.

Araştırma sonuçları, bu mikroskobik organizmaların Enceladus'taki olağanüstü koşullara sahip okyanuslarda da yaşayabileceğini ortaya koydu. 

NASA, Satürn'ün uydusunda canlı yaşamını destekleyecek kanıtlar bulmuştu
NASA, geçen yıl, Satürn'ün uydusu Enceladus'daki yüzey altı okyanusta canlı yaşamını destekleyebilecek hidrojen bulunduğunu açıklamıştı. Organizmaların, hidrojeni suda çözünmüş halde bulunan karbondioksitle birleştirerek enerji üretebileceğine dikkati çeken NASA araştırmacıları, "metanojenesis" denilen kimyasal tepkimenin, yeryüzünde canlı yaşamının temelini oluşturduğunu ve yaşamı meydana getiren süreçlerden biri olduğunun altını çizmişti. 

ÖNCEKİ HABERLER
Çocuklarda ağırlık egzersizi nasıl yapılmalı
Payitaht Abdülhamid 41. bölüm fragman nefesler tutulacak
Elektronik ehliyet sınavı kaçta e ehliyet sınav yeri giriş belgesi
Türkiye'yi yasa boğmuştu! 'Beyaz Show’la ilgili flaş karar
Dünya markasının yarışmasında YPG skandalı!
YSK memur alım başvuru formu-2018 güncel kişisel bilgiler
Öğretmen ataması ilkatama.gov.tr başvuru formu sayfası giriş
FETÖ'nün 'yeniden yapılanma' çabası deşifre oldu
Cephedeki Mehmetçik'e yöresel yiyecek gönderdiler
Yiğit Bulut'tan sert çıkış: Çekyat mı bu onun sahibi Almanya
Yorumlar