BIST 1.414
DOLAR 8,72
EURO 10,39
ALTIN 498,31
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Denizli'de ölü köpeklerin çöpe atıldığı görüntüler tepki topladı

Demirören Haber Ajansı

DENİZLİ'de iki kamyonetten çöplük alana ölü köpeklerin atıldığı görüntüler, sosyal medyada yayılınca hayvanseverlerin tepkisini topladı. Hayvan Dostları Derneği, sorumluların cezalandırılmasını isterken; Denizli Büyükşehir Belediyesi, böyle bir uygulamalarının olmadığını, soruşturma açıldığını duyurdu.

Abone ol

DENİZLİ'de katık atık tesisinde cep telefonu kamerasıyla kaydedilen görüntülerde; farklı zamanlarda iki kamyonetten çöplük alana ölü köpeklerin atıldığı görüldü. Bu görüntüler, kısa sürede sosyal medyada yayıldı ve hayvanseverlerin tepkisini topladı.

Denizli Büyükşehir Belediyesinden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Denizli'de sokak hayvanlarına daha modern ve konforlu şartlarda hizmet sağlamak amacıyla bugüne kadar hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 2 yıl önce Türkiye'nin en büyük Sokak Hayvanları Barınma, Rehabilitasyon Merkezi ve Doğal Yaşam Parkı'nı hizmete sunmuştur. Binlerce sokak hayvanının barındığı, korunduğu ve tedavi edildiği bu merkezimizde 2 bin 500'den fazla sokak hayvanı da sahiplendirilmiştir. Kent genelinde hayatını kaybeden sahipli veya sahipsiz hayvanlar özel veteriner kliniklerinde, trafik kazası, hastalık ve benzeri şekilde ölen sokak hayvanları kliniğimizin morguna getirilmektedir. Hayatını kaybeden hayvanlar, onlar için özel olarak hazırlanmış alanda '5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'nun ilgili yönetmeliklerine göre defnedilmektedir. Dolayısıyla sosyal medyaya yansıyan usulsüz defin görüntüleriyle ilgili herhangi bir uygulamamız bulunmamaktadır. Söz konusu görüntülerle ilgili olarak kurumumuz tarafından derhal soruşturma başlatılmış olup, bu konuda hizmet aldığımız özel şirket çalışanları ve tüm sorumlular hakkında gerekli işlemler ivedikle gerçekleştirilecek ve en ağır şekilde cezai işlemler uygulanacaktır."

Hayvanseverler tepkili

Denizli Hayvan Dostları Derneği Başkan Yardımcısı Bülent Gökçe, sokak hayvanlarının da yaşam ve söz hakkı olduğunu ifade ederek, "Hayvan cesetlerinin atılması başta biz hayvan dostları dernekleri olmak üzere büyük tepki aldı. Buradan TBMM'de milletvekillerimize sesleniyorum. Sokak hayvanlarıyla ilgili kanun bir an önce çıkarılmalı. Yasaya aykırı davranan hangi kurum ve kişi olursa cezai yaptırımı olması gerekir. Onların da yaşam ve söz hakkı vardı. İnsan olduğumuzu unutmamalıyız. Sokak hayvanları yolda ya da hastalıktan ölmüş olabilir, bunlar olağan şeyler. Uygun şekilde defnetmek gerekiyor. Tüm büyükşehir ve ilçe belediyelerini ve TBMM'yi sokak hayvanları yararına kanun çıkarılmasını bekliyoruz" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Fahrettin Altun: Basit bir provakasyonun çok ötesinde
Babalar Günü için süper fırsatlar!
Sağlık Bakanlığından sahte telefon uygulamasıyla dolandırıcılık uyarısı
Ticaret Bakanı Pekcan: Çin'e süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engeller kalktı
Kırklareli’de hasta taklidi yapıp kiralık ambulansla yazlığa giden şahıslara ceza
Libya ordusu 72 saatte üç beldeyi milislerden kurtardı
Cihat Yaycı'nın istifasının perde arkasında kimler var?
Bursa Valiliğinden maske zorunluluğu açıklaması
Asılsız ve provokatif koronavirüs paylaşımı yapan 510 şüpheli yakalandı
Erdoğan'dan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi paylaşımı
Yorumlar 1 yorum