BIST 1.536
DOLAR 7,35
EURO 8,94
ALTIN 437,08
HABER /  DÜNYA

Libya ordusu 72 saatte üç beldeyi milislerden kurtardı

Anadolu Ajansı

Esabia beldesiyle birlikte son 72 saatte 3 belde kurtaran Libya ordusu, Hafter'e bağlı milislerin harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune şehrine uzanan destek hattı üzerindeki Mizde'ye doğru ilerleyeceklerini duyurdu.

Abone ol

Libya ordusunun yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonu Sözcüsü Mustafa el-Mecai, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ordu birliklerinin başkentin güneyindeki Esabia beldesinde kontrolü sağlamasının ardından bu beldenin güneyinde, başkente 180 kilometre mesafedeki Mizde'ye doğru devam edeceklerini belirtti.

Ordu birliklerinin Mizde kentine yakın olduğunu ifade eden Mecai, burada kontrolün sağlanması durumunda Hafter'e bağlı milislerin başkente yönelik saldırılarında harekat ve ikmal merkezi olarak kullandıkları Terhune kentine lojistik hattın kesileceğini vurguladı.

Başkentin güneyindeki Esabia kentinde kontrolü sağlayan Libya ordusu, son 72 saat içinde aralarında Tunus sınırı yakınlarındaki Bedr ve Tici beldelerinin de yer aldığı üç beldeyi milislerden temizledi.

Terhune kentine uzanan ikmal hattı üzerindeki Mizde beldesinin yerel konseyi ve kentin önde gelenleri, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, 'Fayiz es-Serrac başkanlığındaki meşru hükümete ve Libya ordusunun Hafter milislerine karşı yürüttüğü Öfke Volkanı Operasyonuna destek verdiklerini' duyurmuştu.

Libya ordusu, son dönemde Halife Hafter'e bağlı milislere karşı çok sayıda askeri başarıya imza atarken, Libya hükümeti de siyasi etki alanını genişletti.

ÖNCEKİ HABERLER
Cihat Yaycı'nın istifasının perde arkasında kimler var?
Bursa Valiliğinden maske zorunluluğu açıklaması
Erdoğan'dan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi paylaşımı
ABD basını yazdı! Trump anlaşmadan çekiliyor
Milli Eğitim Bakanlığı duyurdu! İlk ve orta öğretim bursluluk sınavı 5 Eylül'e ertelendi
Üşüttüm diyene koronavirüs testi! Bilim Kurulu önerdi Sağlık Bakanlığı kabul etti
HES kodu nedir HES kodu nasıl alınır? 65 yaş üstü izin belgesi
Korona'da ikinci dalgayı yaşayan Çin'den korkutan açıklamar: Virüs değişime uğruyor
Ataşehir'de parkta baba oğlunu öldürdü başında bekledi
Filistin BAE'den gelen koronavirüs yardımlarını reddetti
Yorumlar