HABER /  GÜNCEL

Demirtaş halkı yasaklı mitinge çağırdı

Diyarbakır'da yasaklanan 'Özgürlük İçin Demokratik Direniş' mitingi için BDP lideri Demirtaş halkı meydana çağırdı.

BDP ve DTK'nın yarın Diyarbakır'da yapmayı planladığı ancak valilik tarafından yasaklanmasının ardından BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, milletvekilleriyle bugün kentte halkı mitinge davetti.

Yasaklamanın kanunlara aykırı olduğunu söyleyen Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün tartışılmasını istedi.

BDP ve DTK'nın yarın Diyarbakır'da yapmayı planladığı 'Özgürlük İçin Demokratik Direniş' mitingine Valilik tarafından izin verilmedi. Mitingi, yasak kararına rağmen yapacaklarını bildiren BDP'liler bugün Genel Başkan Selahattin Demirtaş, yardımcısı Gültan Kışanak, DTK Genel Başkan Yardımcısı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, milletvekilleri Demir Çelik, Mülkiye Birtane, İbrahim Binici, Sebahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve ilçe belediye başkanları ile Diyarbakır'ı dolaşarak halkı yapacakları mitinge davet etti.

Önümüzdeki bir kaç saate kadar bu sorunun çözülmesini umut ve temenni ettiklerini, arkadaşlarının Ankara'da bakanlık düzeyinde bazı girişimleri olduğunu belirten Demirtaş, şöyle konuştu:

Bugün sonuç verir diye bekliyoruz. Biz doğrusu Diyarbakır'da coşkulu kitlesel bir miting yapmak istiyoruz. Şimdi valiliklerin ve kamu yöneticilerin bu tür durumlardaki temel görevi mitinglerin, gösterilerin yapılması sırasında sadece o mitingin serbestçe, özgürce yapılabilmesi için tedbirleri almaktır. Bunun ötesindeki tedbirler, yasaklamalar, anayasaya, Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi ve kanunlara da aykırıdır. Bu kanuna aykırı kararı ilk günden beri geri almasını bekliyorduk. Şimdi bütün hazırlıklarımız ile biz yarın artık mitingimizi gerçekleştirebilecek düzeydeyiz. Diyarbakır'da esnafımızı da ziyaret ederek bir kez daha bütün halkımızı mitingimize davet ediyoruz. Çünkü bu miting, halkın sivil iradenin, hükümetin yönettiği bu sürece müdahalesi olacaktır. Hükümetin savaş politikalarına, Hükümetin çözümsüzlük politikasına müdahalesi olacaktır bu miting. O nedenle biz halk sözünü söylesin istiyoruz. Halkın sözünü duymak istemeyenler, dinlemek istemeyenler işte mitingi yasaklıyorlar. Bu anlayış doğru bir anlayış değil."

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye'nin deprem bilinci oluşturamadı
Batman için zorunlu iniş
Ürdün'de Müslüman Kardeşler'den seçim boykotu
Esad, petrol yataklarını ateşe verir!
Dünyada köprü bakımları böyle yapılıyor
29 Ekim'de Cumhuriyet kuruldu şiiri kısa-4 kıtalık şiirler
Yorumlar