BIST 4.977
DOLAR 18,81
EURO 20,44
ALTIN 1.166,06
HABER /  POLİTİKA

Davutoğlu'ndan Rusya'ya sert uyarı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, sınır ihlalini inkar eden Rusya'ya bir kez daha uyardı. Davutoğlu, ihlallerin bugünkü şartlarda saklanamayacağını söyleyerek, ihlaller örtülemez diye konuştu.

Abone ol

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya'nın "Türk hava sahasını ihlal etmedik" açıklamasına cevap verdi. Hava sahası ihlallerinin saklanmasının mümkün olmadığını söyleyen Davutoğlu, "Rusya'nın bazı gerekçeler öne sürerek işlediği bazı ihlalleri örtmesi mümkün değildir" diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suudi Arabistan’daki resmi temaslarına ilişkin Kraliyet Sarayı'nda dün gazetecilere açıklama yaptı. Rusya'yı bir kez daha uyarıyoruz diye konuşan Davutoğlu şunları söyledi;

"Suriye'de hem katliam yapan rejim hem de barbarca cinayetler işleyen DEAŞ aynı ölçüde suçludur. Biz Türkiye olarak, Suudi arabistan ile birlikte Suriye ılımlı muhalefetine vereceğimiz desteği sürdüreceğiz.

Türkiye hem müttefik ülkeleri bilgilendirdi hem Rusya büyükelçisini bakanlığa çağırıp bilgilendirdi.

"RUSYA BUNLARI ÖRTEMEZ"

Artık dünyada hiçbir ülke izole değil, herhangi bir yerde hava sahası ihlali olmuşsa saklamak da, olmamış bir hava sahası ihlalini var diye göstermek de mümkün değil. Dolayısıyla Rusya'nın şu veya bu gerekçeyle işlediği bazı ihlalleri örtmesi mümkün değil. Dün, bu çerçevede kısa süreli, çok kısa süreli bir ihlal söz konusu olmuştur. Bu ihlal hem bizim hem NATO radarlarınca tespit edilmiş bir husustur. Türkiye hiçbir şekilde Rusya ile olan gerilimi artırmak düşüncesinde değildir. Ama Türkiye hava sahasını koruma konusunda da gerekli hassasiyeti her zaman gösterir.

Çok kısa süreli bir ihlal söz konusu olmuştur. Hem bizim hem NATO radarları tarafından tespit edilmiştir. Rusya'nın hava operasyonları Suriye açısından hiç de iyi niyetli değildir.

"RUSYA'YI UYARIYORUZ"

Rusya'yı bir kez daha uyarıyoruz, gerek Suriye'deki muhalif unsurlara, ılımlı muhalefete verdikleri zarar, gerekse Türk hava sahasına yönelik sürdürdükleri tehditkar tutum Rusya'nın menfaatine değildir."

Bizim telkinlerimizle ılımlı muhaliflerin Cenevre'ye katılmalarını sağladık. Türkiye her zaman Suriye halkının yanındadır.

TÜRKİYE ILIMLI MUHALEFETİN YANINDA...

Türkiye, her zaman Suriye halkının yanındadır. Türkiye her zaman ılımlı muhalefetin yanında, DEAŞ'ın, rejimin ve Suriye'yi işgale yönelen yabancı güçlerin, yabancı devlet unsurlarının karşısındadır, böyle olmaya da devam edecektir."