BIST 9.179
DOLAR 31,16
EURO 33,78
ALTIN 2.035,71
HABER /  GÜNCEL

Darbenin kaderini belirleyen telefon Abdülkadir Selvi yazdı

Abdülkadir Selvi, bugünkü köşesinde darbe girişiminin yaşandığı gecenin çarpıcı ayrıntılarını yazdı.

Abone ol

Abdülkadir Selvi darbenin kaderini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 1.Ordu Komutanı Dündar arasında yapılan görüşmenin belirlediğini yazdı.

Türkiye 15 Temmuz gecesi büyük bir badire atlattı. Peki o saatlerde neler yaşandı? Hürriyet yazarı Selvi, bugünkü yazısında kritik detayları okurlarıyla paylaştı.

Darbenin kaderini belirleyen görüşmenin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Marmaris'e hareket etmeden önce gerçekleştiğini belirten Selvi, kırılma anını yazısında öyle aktardı:

KOMUTAN: SİZE BAĞLIYIM
"1. Ordu Komutanı Org. Ümit Dündar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayıp “Sayın Cumhurbaşkanım siz meşru Cumhurbaşkanısınız. Size bağlıyım. Ankara’ya gitmeyin. İstanbul’a gelin, ben sizin güvenliğinizi sağlarım” dedi.

Org. Dündar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan hızlı hareket etmesini istemişti. Erdoğan, hareket ettikten 62 dakika sonra darbeciler Cumhurbaşkanı’nın kaldığı oteli bastı. Ancak Erdoğan’ın elini çabuk tutması darbecilerin planını bozdu."

Bu çarpıcı görüşmeyi duyuran Selvi, Çankaya Köşkü'ndeki izlenimlere yer verdi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın sakallarının uzadığını söyleyen Selvi, yaşanan çatışmaları ve darbe girişiminin lideri olduğu iddia edilen Akın Öztürk'ün nasıl yakalandığını böyle duyurdu:

AKIN ÖZTÜRK’Ü VURDULAR
Paşa başka bir karargâha geçmeye ve darbeyi önlemek için önlem almaya çalıştı mı orasını bilmem ama karargâhında görev yapan subaylar tarafından tutuklandı. Akar’ı, gece yarısına kadar karargâhta tutan darbeciler, 03.05’te Akıncılar Üssü’ne nakletmişler. Genelkurmay Başkanı, Özel Kuvvetler’in düzenlediği bir operasyonla kurtarıldı. Ancak darbeciler Kara Kuvvetleri Komutanı ile Genelkurmay 2. Başkanı’nı tutmaya devam ettiler. Nerede? Akıncılar Üssü’nde. Akıncılar Üssü’ndeki 141. Filo Komutanı Yarbay Hakan Karakuş, Akın Öztürk’ün damadıydı.

Gün aydınlandı. Karanlık darbe girişiminin liderinin eski Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Akın Öztürk olduğu ortaya çıktı. Darbenin başarısız olduğunun ortaya çıkması üzerine Akın Öztürk, kaçmak amacıyla helikoptere binmeye çalışırken vurularak yaralandı. Ardından da tutuklandı.

PLANLAYAN KRG. METİN İYİDİL
Darbeyi planlayan kim sorusuna, Anadolu Ajansı’nın vatana ihanet suçlamasıyla hâkim karşısına çıkacağını duyurduğu EDOK Komutanlığı’nda görev yapan Krg. Metin İyidil cevabı veriliyor. Aynı zamanda Genelkurmay Adli Müşavirliği’nden kısa bir süre önce alınan Albay Muharrem Köse’nin de darbenin planlanmasında önemli rol üstlendiği söyleniyor. Muharrem Köse ani bir kararla görevinden alınmıştı. Köse, e-mail hesabındaki hareketlilik ve olağanüstü telefon trafiğinden kuşkulanılarak görevinden alınmış. Keşke bu kuşkular sürekli olsa da darbenin planlandığı istihbaratı alınabilseydi.

15 TEMMUZ'A ERTELENDİ

Başka bir bilgi ise darbenin 4 Mayıs Çarşamba günü olarak planlandığı ancak Muharrem Köse’nin Adli Müşavirlik’ten alınması üzerine 15 Temmuz’a ertelendiği yönünde.