BIST 8.026
DOLAR 28,91
EURO 31,35
ALTIN 1.902,32
HABER /  MEDYA

Daily Telegraph'tan korkutan Türkiye iddiası

İngiliz Daily Telegraph gazetesi, Türkiye’deki saldırı ortamının bir iç savaşa dönüşebileceğini yazdı.

Abone ol

İngiltere'de yayın yapan Daily Telegraph gazetesi, Türkiye’deki terör ortamının bir iç savaşın başlayacağına işaret ettiğini savundu.

BBC Türkçe’nin yer verdiği habere göre, gazete son olarak Türkiye’nin dört bir yanındaki HDP binaları ve Hürriyet gazetesine yönelik saldırıların bu kaygıların kaynağı olduğunu belirtti. Türkiye’nin komşularındaki iç savaş ortamını hatırlatan Daily Telegraph, “Komşu ülkeler, Suriye ve Irak’taki kargaşanın gölgesinde yaşanan ve giderek tırmanan bu gerilim nedeniyle, birçok Türk ’30 yıllık savaşın en yoğun olduğu günlere geri mi dönüyoruz?’ diye sormaya başladı” yorumunu yaptı.

HÜRRİYET SALDIRISI

"On binlerce MHP taraftarı sokaklara dökülerek PKK’nın saldırılarını protesto etti. Bu arada, İslami kökenli hükümeti eleştiren seküler Hürriyet gazetesi, 48 saat içinde ikinci kez saldırıya uğradı. 100 kadar kişi, Hürriyet’in İstanbul’daki ana binasına taş attı. Gazetenin Ankara matbaası da saldırıya uğradı" diye yazan Telegraph, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın devleti Kürtlere karşı bir linç kampanyası yürütmekle suçladığını da aktardı.

7 HAZİRAN SONRASI TÜRKİYE ATMOSFERİ

Seçimlerden bu yana Türkiye’deki atmosferin hayli değiştiğine dikkat çeken Daily Telegraph, yaşanan süreci "Haziran seçimlerinden sonra hiçbir parti parlamento çoğunluğunu sağlayamayınca, birçok Türk bir koalisyon hükümetinin kurulacağı ve bunun da sosyal kutuplaşmayı azaltacağını ummaya başlamıştı. Ama koalisyon görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı ve 1 Kasım’daki seçimlerden önce güneydoğudaki savaş yıllardır görülmedik bir yoğunluğa ulaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim kazanımı için gerilimi tırmandırdığı suçlamalarını bastırmaya çalışıyor." diye özetledi.

"ABD İLE KÜRTLERİN İLİŞKİSİ..."

Gazete yazıyı şu yorumla noktaladı: “Doğu ve güneydoğudaki birçok kentte olağanüstü hal uygulanıyor. Atlantik Konseyi’nden Aaron Stein, ordunun doğu ve güneydoğuda, Cizre’de yapmaya çalıştığı gibi kent merkezlerine girmesi halinde, ABD’nin PKK’nın Suriye’deki kardeş örgütüyle IŞİD’e karşı işbirliği yapmasının zorlaşacağını söylüyor.”