BIST 8.039
DOLAR 27,14
EURO 28,93
ALTIN 1.680,29
HABER /  DÜNYA

Assange'dan Beşar Esad iddiası

WikiLieaks'in kurucusu Julian Assange'dan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la ilgili yeni iddialar geldi.

Abone ol

WikiLeaks kurucusu Julian Assange Esad'la ilgili yeni bir iddia ortaya attı. Assange, "Suriye'de Beşşar Esad'ı devirme planı iç savaş başlamadan yıllar önce ABD'nin gündemindeydi" iddiasında bulundu.

ABD'nin gizli diplomatik yazışmalarını tüm dünyaya ifşa eden Wikileaks kurucusu Julian Assange, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'la ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Rusya basınına konuşan Assange iddiasına kaynak olarak Washington-Şam hattında 2006'da yapılan yazışmaları gösterdi. Bu yazışmalarda dönemin Şam büyükelçisi, Esad rejimini devirecek bir plandan bahsediyor.

WikiLeaks kurucusu Assange, Suriye hükümetinde darbe endişesi yaratarak Şam yönetiminin aşırı tepki vermesinin amaçlandığını iddia etti.

Gizli belgelerde ayrıca Sünni ve Şii gruplar arasında gerginlik çıkarmak için neler yapılabileceğinin tartışıldığı ileri sürüldü.

Assange'ın bu iddiası "WikiLeaks Dosyaları" adlı kitabında yer aldı. Kitap, hakkında tutuklama kararı olduğu için 3 yıldır Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nden dışarı adım atamayan Assange'ın yayınladığı belgelerin yarattığı etkinin incelendiği makalelerden oluşuyor.