BIST 8.105
DOLAR 28,95
EURO 31,85
ALTIN 1.902,03
HABER /  GÜNCEL

3 şehirde HDP binalarına saldırı!

HDP Ataşehir İlçe Başkanlığı binasına giren bir grup, sokağın ortasına attığı malzemeleri daha sonra ateşe verdi. Saldırıda HDP'nin tabelası da tahrip edildi.

Abone ol

HDP Ataşehir İlçe Başkanlığı binasına giren bir grup, bina içerisindeki masalar, sandalyeler ve bilgisayarları 4. kattan aşağıya attıktan sonra ateşe verdi.

Olay, saat 21.00 sıralarında Ataşehir İçerenköy Mahallesi, Karslı Ahmet Caddesi, Adem Sokak'ta bulunan HDP Ataşehir İlçe Başkanlığı binasında meydana geldi. İddiaya göre, terör saldırılarını protesto etmek için caddede yürüyüş yapan bir grup, o sırada içeride kimsenin bulunmadığı HDP ilçe binasına saldırdı. Binaya giren saldırganlar, içeride bulunan masa, sandalye ve bilgisayarları 4. katta bulunan bürodan aşağıya attı. Sokağın ortasına atılan malzemeler daha sonra ateşe verildi. Saldırıda HDP'nin tabelası da tahrip edildi.

Olay sırasında parti binası içinde hiçkimsenin olmadığı belirtildi.

HDP Ataşehir İlçe Yöneticisi Pervin Tunbul, “Daha önce biz duyum aldık. Ümraniye ilçemize gittik. Oradan geldiğimizde, yürüyüş Kayışdağı'ndan buraya doğru geliyordu. Buralarda dolanmaya başladık. Buraya doğru geldiler, içeriye girdiler ve bütün eşyaları aşağıya attılar ve yaktılar. Camlardan aşağıya attılar. İçeride kimse yoktu" dedi.“AMACIMIZ KANIN DURMASINI SAĞLAMAKTIR"


Daha sonra olay yerine gelen HDP Ataşehir HDP İlçe Eş Başkanı Nejdet Özçelik de, “Biz Halkların Demokratik Partisi olarak bu ülkede barışın teminatıyız. Biz bu ülkede demokrasinin teminatıyız. HDP bu ülke için son şanstır. Bu şansı değerlendirmek, aslında halklarımıza düşer. Kardeşlik HDP'den geçiyor. İlçe binamız yakıldı, yıkıldı, ama biz kitlemizi buraya taşımadık ve tepki göstermedik. Bizim amacımız kanın durmasını sağlamaktır. Bunun başka yolu da yoktur. Bunun üzerine kim kanla geliyorsa, bu ülkeye ihanet ediyor. Bu ihanetin merkezi bellidir. Seçim kaybetmekle dünyanın sonu olmuyor. Başkan olmamak da dünyanın sonu değildir. Eğer başkan olunca kan duracaksa, yarın kendisini başkan yapalım. Halkımızı sükunete davet ediyoruz. Partimizi sükunete davet ediyoruz" diye konuştu.

Olaydan sonra gelen polis ekipleri saldırıyla ilgili araştırma başlattı.

BARTIN'DA İL BİNASINA SALDIRI

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bartın İl Binası’na saldırı düzenlendi. Grubun HDP tabelasını indirerek, parti binasının camlarının kırıldığı belirtildi. Daha sonra dağılan gruptan 3 kişi ifadesi alınmak üzere gözaltına alındı.

İZMİR KARABAĞLAR'DA GERİLİM

Karabağlar ilçesinde teröre tepki amacıyla toplanan bir grup, içeride partililerin bulunduğu HDP İlçe binasını taşla saldırıda bulundu. Olay yerine gelen güvenlik güçleri, grubu olay yerinden uzaklaştırdı.

Karabağlar ilçesinde terör saldırılarına tepki amacıyla akşam saatlerinde yürüyüş yapan bir grup, HDP İlçe Başkanlığı binasına taş attı. Partililerin de içeride olduğu sırada parti ilçe teşkilatı ile binadaki diğer iş yerlerinin camları kırıldı. Parti tabelasını indirerek yerine Türk bayrağı asan grup daha sonra caddede topladığı lastikleri tutuşturdu.

Olay yerine sevk edilen çok sayıda çevik kuvvet ekibi, TOMA'larla parti binası önündeki gruba müdahalede bulunup, bölgeden uzaklaştırdı. Gruptan 6 kişi gözaltına alındı.

Bu sırada HDP Karabağlar İlçe Başkanlığı binasının içinde bekleyen bazı partililer de polis tarafından tahliye edilerek bölgeden uzaklaştırıldı.

Sosyal medya üzerinden konunun duyulmasının ardından gruba yeni katılımlar olduğu gözlenirken, HDP'lilere destek için bir grup da parti binası önüne geldi. Çevik kuvvet ekipleri tarafların karşılaşmaması için gruptakileri uzaklaştırdı.

HDP'lilere destek için gelen, bölgede bekleyen polise taş ve havai fişekle saldıran gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Ara sokaklara dağılan grupta bulunan bir kişinin attığı taşın yüzüne isabet ettiği polis memuru da hafif yaralandı.