BIST 8.962
DOLAR 31,53
EURO 34,24
ALTIN 2.113,45
HABER /  GÜNCEL

Dağlıca şehidi Yarbay Çelikcan'dan ilginç notlar

Dağlıca'da şehit düşen Yarbay İlker Çelikcan'ın notlarını Habertürk yazarı Güntay Şimşek köşesinde paylaştı.

Abone ol

Dağlıca'da şehit düşen Kurmay Yarbay İlker Çelikcan'ın PKK'nın el yapımı patlayıcılarını tespit edecek sistem üzerinde çalıştığı ve notlar paylaştığı ortaya çıktı.

Habertürk gazetesi yazarı Güntay Şimşek, Dağlıca'daki hain pusuda şehit düşen Yarbay İlker Çelikcan'ın PKK ile mücedelede askeri avantajlı kılacak projelerine yer verdi.

1) Quadrocopter, daha iyi Phantom-3 (İHA) a-Uçuş süresi daha uzun, b-Daha güçlü (Faydalı yük kaldırma kapasitesi daha fazla) c-Otonom d-Gece görüş kabiliyeti, e-Daha uzak mesafe (10-15 km yeterli) f-Kamera özellikleri (optik büyütme, stabilizasyon, yüksek çözünürlük gibi...)
2) Uzak mesafelerden görüntü aktarabilen kamera sistemleri (taş, kaya şeklinde kritik noktalar için)
3) Güneş enerjili, roket algılayıcı sensörüyle çalışan projektör.
4) Araç içi kamera sistemleri.
Yolun ve aracın kontrolü için...
5) Karakollara takılacak YGK sistemleri.
6) Güneş enerjisiyle çalışan şarj aletleri.
7) Sabit karakollar için infrared aydınlatma, infrared projektör ve infrared lazer işaretleme.
8) Balonlar için helyum gazı
9) Mayın EYP (el yapımı patlayıcı) ve kablo tespit sistemleri.
10) Kaynaktan su getirilmesi, su isale hattı...

"Yarbay Çelikcan'ın not aldığı mayın EYP ve kablo tespit sistemleri şehadetine vesile olan hadise esnasında var mıydı, olsaydı bu elim hadiseler olur muydu?" diye soran Şimşek, yazısını cevap bekleyen kritik sorularla tamamlıyor:

"NİÇİN SAVUNMA SANAYİMİZ DENEYİMLİ PERSONELİN TESPİTLERİ DOĞRULTUSUNDA GÖREV YAPMIYOR?"

"Yukarıdaki eksikleri tespit etmek için bir kurmay yarbaya gelinceye kadara Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) görevli binlerce insan var. Peki buna rağmen neden ihmal ediliyor?
Niçin halen daha teknoloji geliştirmede başarılı olmayan şirketler ve yöntemlerle ülke savunmasına katkıda bulunulmaya çalışılıyor. Niçin savunma sanayimiz, TSK'daki deneyimli personelin tespitleri doğrultusunda görev yapmıyor? Neden halen daha istenilen seviyede başarılı olmamamalarına rağmen Savunma Sanayii Müsteşarlığından yarı resmi şirketlere iş veriliyor da başarılı özel şirketlere fırsat verilmiyor?
Evet niçin?..."

ilker.jpg

Şehit Yarbay Çelikcan dün Bursa'da son yolculuğuna uğurlandı. Çelikcan'ın cenazesini getiren helikopterle gelen Gaye Çelikcan, eşinin fotoğrafının bulunduğu çerçeveyi tören boyunca kimseye vermedi.