BIST 4.977
DOLAR 18,81
EURO 20,44
ALTIN 1.164,78
HABER /  GÜNCEL

Cumhuriyet yine Güleni yazdı

Cumhuriyet, yine Fettullah Gülen'i yazdı. Gazete Rusya'nın ABD'de yaşayan Gülen'in peşine düştüğünü iddia etti.

Abone ol

Cumhuriyet gazetesi Rusya'nın sağlık sorunları nedeniyle halen ABD yaşayan Fettullah Gülen'in peşine düştüğünü iddia etti.

İşte gazetenin haberi..

"Moskova yönetiminin, Rusya Federasyonu içinde Fethullah Gülen'e dolaylı destek veren dernek, vakıf, şirket ve okulları da yakın takibe aldığı öğrenildi.
Cumhuriyet'in ulaştığı bilgilere göre bugüne kadar, Gülen cemaati ile direkt bağı olan okulları ve vakıfları saklayan Rusya, şimdi de ülke sınırları içinde Gülen cemaatine dolaylı yoldan finansal destek veren kurum ve kuruluşları araştırma kapsamına aldı. Rusya Federasyonu'nun ilgili güvenlik ve araştırma merkezlerindeki yüksek seviyeli uzmanların söz konusu kurum ve kuruluşların faaliyetleri ve Türkiye'deki bağlantıları ile ilgili olarak hazırladığı dosyalar en üst düzeyde değerlendirmeye alındı. Ancak söz konusu dernek, vakıf ve şirketlerin Gülen'e verdikleri desteğin üçüncü kişiler üzerinden ve dolaylı olması nedeniyle, Moskova yönetimi, bu bağlantıların belgelerine henüz ulaşamadı.

Aynı nedenden dolayı Gülen cemaatine destek veren kurum ve kuruluşların sayısını bile net olarak ortaya çıkarılamamış olması, Rusya federasyonu açısından sıkıntının büyük olduğunu gösterdi.

Gülen cemaatinin Rusya'daki faaliyetlerine dolaylı yoldan finansal destek veren şirketler arasında Türkiye'de çok bilinen bazı markaların sahiplerinin de bulunduğu belirtildi. Bu çerçevede Moskova yönetimi, Rusya'da faaliyet gösteren uluslararası bir okulun Gülen cemaati tarafından finansal olarak desteklendiğini ortaya çıkardı. Ancak okulun, "Rusya federasyonu yasaları' çerçevesinde faaliyet gösteriyor olması nedeniyle, kapatılması için bir gerekçe bulunamadı.

Öte yandan Rusya federasyonu İç İstihbarat Örgütü FSB'nin 2002 yılında Gülen cemaatinin faaliyetlerine ilişkin yürüttüğü operasyonda, sınır dışı edilen Türk vatandaşı sayısının 100'ün üzerinde olduğu ortaya çıktı."