BIST 4.505
DOLAR 18,83
EURO 20,19
ALTIN 1.135,94
HABER /  GÜNCEL

Ay tutulması efsaneleri

Bu yıl ikinci kez yaşanacak Ay tutulması yarın gece... Ay tutulması neye işarettir? İşte ilginç efsaneler;

Abone ol

Bu yıl iki kez yaşanacak Ay tutulmasının ilki yarın gece saat 23.30'da gerçekleşecek. Tutulma havanın açık olması halinde tüm Türkiye'de izlenebilecek.

Ay'ın sol tarafı 23.30'da kararmaya başlayacak ve 00.44-01.58 saatleri arasında Dünya ile Ay birbirine ''kavuşacak''.

Tutulmanın izlemeye değer bölümü 1 saat 14 dakika sürecek. Tam tutulma sırasında atmosferden yansıyan ışık sayesinde ayın rengi koyu kırmızıdan sarıya dönüşecek.

Ay tutulması Dünya'nın yuvarlaklığını bir kez daha gösterecek. Saatler 03.12'de de Ay, Dünya ve Güneş'in birlikteliği noktalanmış olacak.

Bir sonraki benzer Ay tutulması Türkiye'den ancak Haziran 2011'de gözlenecek.

Ankara'da Ay tutulması etkinliği

Ay tutulmasını, çıplak gözle izlemenin zararı bulunmuyor. Bu nedenle gözlem için teleskoba, gözü korumak filtreye ihtiyaç duyulmayacak.,
Ancak Ankaralılar, yarın gece Ay tutulmasını Ankara Üniversitesi rasathane teleskoplarından izleyebilecek.

Herkese açık olacak rasathaneye yetişkinler 3, öğrenciler ise 2 YTLgibi düşük bir ücretle girebilecek. Ziyaretçiler tam ay tutulmasının yanı sıra Venüs ve Satürn gezegenlerinin gözlemini de yapabilecek.

Rasathanede Ay tutulması etkinlikleri, havanın açık olması durumunda, saat 19.00'da Ay, Satürn, Andromeda galaksisi ve Orion Bulutsusu gözlemi ile başlayacak.

Saat 23.30'dan itibaren de tutulma izlenmeye başlanacak.

Rasathanedeki etkinliklere katılmak isteyenlerin (312-212 67 20/1271) numaralı telefondan randevu alması gerekiyor. Katılımcıların beraberlerinde kalın giysiler getirmesi öneriliyor.

Tutulmalar mitlere, efsanelere konu oldu

Ay tutulaması antik çağlardan bu yana ilginç doğa olayları, çeşitli inanışları da ortaya çıkardı. Özellikle, Güneş ve Ay tutulmaları, insanlarda korku ve endişe yarattı, mitlere, efsanelere konu oldu ve tutulmalarla baş etme yolları denendi.

Bazı söylencelerde, Ay'ın kararması, ''Aya saldırıldığı, düşmanların Ayı saklanması, kötü ruhların Ay'ı sarması veya yemesi ile ayın kötülüklerle mücadele etmesi'' şeklinde yorumlandı.

İnanışlar nedeniyle tutulmanın olduğu günler Ay'ın tekrar aydınlanması için büyüler yapıldı, teneke, davul, tencereler çalınarak gürültü çıkartıldı, silah atıldı, dua edildi ve hatta Ay'a kurban verildi.

Mısır'da 'Yıldızlar Mahkemesi' inancı:

Mısırlılar, Ay'ın, Güneş'in ışığını habersizce alıp kullandığına, bunun üzerine kurulan Yıldızlar Mahkemesi'nin de Ay'a gündüzleri görünmeyi yasakladığına inandı.

Sadece Ay tutulmalarında ''açık görüşe'' izin verildiği ve o gün Ay'ın yeryüzüne inip arkadaşlarıyla görüştüğü düşünüldü

Şamanizm inancı:

Şamanizmde de, tutulmalarda kötü ruhların Güneş'in ve Ay'ın etrafını sardığı düşünüldü ve karanlığın felaket getireceği inancıyla kötü ruhları kovmak için Ay tutulmasında ateşler yakıldı, gürültü çıkarıldı.

Budizm'de Ay tutulması:

Budizm ve Konfüçyus'a göre, kötü ruhların işi sanılan tutulmalar karşısında tepkili tapınma törenleri düzenleniyordu.

Altay Türkleri:

Altay Türklerinin bir efsanesinde de ''yedi başlı dev'' (yelbegen) Ay ve Güneş'ten öç almak için onları kovalıyor ve yiyordu. Altay Türkleri de ay tutulduğu zaman şöyle diyordu: ''Yine yelbegen Ay'ı yedi.'' //