BIST 10.473
DOLAR 32,65
EURO 34,93
ALTIN 2.446,11
HABER /  POLİTİKA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, OHAL iddiasına cevap verdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti döneminde hazırlanan ceza yasalarının mimarlarından olan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da yakınlığı ile bilinen Prof. Dr. İzzet Özgenç'ın "Ağır ekonomik bunalım sonucu OHAL ilan edilebilir" iddialarına cevap verdi

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen hukukçu Prof. Dr. İzzet Özgenç, önceki günlerde sosyal medya hesabından "Kaçınılmaz görünen ağır ekonomik bunalım sebebiyle OHAL ilânına toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir" yorumunda bulunmuştu.

Ohal çıkışından dolayı özür diledi
Prof. Dr. İzzet Özgenç, tartışma yaratan "Ağır ekonomik bunalım sonucu OHAL ilan edilebilir" sözleriyle ilgili daha sonra özür dilemişti. Tartışılan sözleriyle ilgili iki günde üçüncü defa açıklama yapan Özgenç, çıkış yolu olarak piyasa ekonomisini işaret etti.

TBMM'ye çağrı yapmıştı
Daha sonra yeni bir açıklama daha yapan Özgenç, "Sorun, erken seçimle, bir yönetim değişikliği ile hallolabilecek sorun olma özelliğini yitirmiş durumdadır. Bu nedenle TBMM'de genel görüşme yapılmasına acil ihtiyaç bulunmaktadır" dedi.

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay: Mümkün değil
Özgenç'in çok tartışılan "ekonomik OHAL" iddiasıyla ilgili hükümet kanadından peş peşe tepkiler gelirken bütçe görüşmelerinin son gününde Meclis'te konuşma yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay iddiaları reddederek, "Tüm adımlarımızı serbest piyasa ekonomisi ve finansal serbesti ilkesiyle tam uyumlu şekilde atacağız. Türkiye Cumhuriyeti, köklü ve itibarlı geçmişiyle küresel ekonomiye tam entegre bir ülke olarak yerli ve yabancı tüm yatırımcıya güven tesis etmeye devam edecek. Finansal serbestiye aykırı bir uygulamanın gündemimizde olması mümkün değildir, olmayacaktır. Bu genel şiarımızı zedeleyecek herhangi bir uygulama söz konusu olamaz." açıklamasını yaptı.